Vojenský cintorín v Petržalke
Martin Krno, Ján Rohár
Foto – Ján Rohár
Celá Európa si pripomenula na Martina 11. novembra o 11. hodine a 11. minúte 103. výročie ukončenia dovtedy najväčšieho ozbrojeného konfliktu v dejinách ľudstva. V Bratislave a v ďalších metropolách v tej chvíli odbíjali kostolné zvony.
Slovenská prezidenta Zuzana Čaputová sa však k tejto medzinárodnej tradícii postavila progresívne, povinnosť hlavy štátu si v tomto ohľade odbila už o deviatej ráno. Na vojenský cintorín v Petržalke, kde leží 331 mužov rozličných národností, ktorí zomreli v dôsledku ťažkých zranení utrpených na frontoch prvej svetovej vojny, zavítala iba s hŕstkou svojich úradníkov a ako inak – s redaktormi televíznych spoločností.
Paralela vojny a pandémie
Delegácia SZPB vedená tajomníkom jeho ústrednej rady Viliamom Longauerom položila veniec k ústrednému krížu spolu s predstaviteľmi ostatných občianskych združení a dvoma ďalšími najvyššími ústavnými činiteľmi – predsedom Národnej rady SR Borisom Kollárom a premiérom Eduardom Hegerom, ktorý sa prihovoril k prítomným.
Predseda vlády poukázal na paralelu medzi počiatočným podceňovaním hrozieb a vzápätí skutočnými ľudskými obeťami „Veľkej vojny“ v rokoch 1914 až 1918 a súčasným bojom proti celosvetovej pandémii nového koronavírusu.
Prosba partizánky a vojačky
Na jeho slová nadviazala 92-ročná členka SZPB Anna Bergerová. So slzami v očiach naliehavo prosila všetkých občanov, aby sa dali zaočkovať. „Tak ako sme pred 77 rokmi plne využili zbrane proti fašistom,“ zdôraznila, „tak máme teraz v rukách modernú zbraň proti novému úhlavnému nepriateľovi Covidu 19 – vakcináciu. Nepočúvajte hlasy tých, čo vás od nej odrádzajú.“ Dojímavú výzvu bývalej partizánky nakrúcali všetky televízne štáby, no vo večernom spravodajstve ju použila iba Markíza.
Treba pripomenúť, že na rozdiel od tohtoročného pietneho aktu na Slavíne 8. mája na oficiálnom podujatí venovanom Medzinárodnému dňu vojnových veteránov ako prví položili veniec k pamätníku na cintoríne v Kopčanoch priami účastníci protifašistického odboja Anna Bergerová a Karol Kuna. Toho v ten večer mohli vidieť televízni diváci na druhom programu RTVS, keď uvádzal udelenie jedného ocenení v rámci Vojenského činu roka. Kuna, partizán z Liptova, bol za SZPB jediný pozvaní ministerstvom obrany, čo v nedávnej minulosti nebolo zvykom.
Tajomník ÚR V. Longauer s členmi z bratislavských ZO SZPB. Tajomník ÚR SZPB sa v mene delegácie SZPB pozdravil s predsedom vlády SR Eduardom Hegerom.
Osvietili hrad
V predvečer Dňa vojnových veteránov vzdal hold príslušníkom západného odboja počas 2. svetovej vojny pri pomníku na Šafárikovom námestí Viliam Longauer a ďalší bratislavskí členovia Zväzu. Pietny akt pravidelne každý november organizuje rezort obrany a britská ambasáda. Preto aj s príhovormi na podujatí vystúpili štátny tajomník Ministerstva obrany SR Marian Majer a veľvyslanec Spojeného kráľovstvana Slovensku Nigel Baker. Ten pripomenul, že už žiaľ nežijú slovenskí letci pôsobiaci počas vojny v Britskom kráľovskom letectve (RAF), ale jeho úrad udržiava kontakty s ich vdovami a potomkami.
Neďaleko sídla SZPB na budove bývalej Legiobanky poobede 11. novembra z iniciatívy Matice slovenskej odhalili pamätnú tabuľu slovenským legionárom, ktorí padli na rozličných frontoch 1. svetovej vojny a po nej pri obrane južných hraníc pred maďarskou armádou Béla Kuna.
Bratislavský hrad večer osvietili červenými makmi, ktorými boli pred vyše sto rokmi posiate neobrábané polia v okolí francúzskeho mesta Verdun, dejisku najdlhšej a najkrvavejšej bitky prvej svetovej vojny a dejín vôbec. Aj preto sa po čase stali symbolom spomienky na padlých vo všetkých vojenských konfliktoch.