Na vaše otázky odpovedá košický lekár MUDr. Ahmad Gharaibeh, PhD, MPH

V mojom veku v sychravom jesennom počasí ľahko ochoriem. Ako rozlíšim chrípku od prechladnutia?

                                                                                                                                                             Milada, Veľký Krtíš

Mnoho ľudí si zamieňa prechladnutie (spôsobené inými typmi vírusov) s chrípkou. Pri prechladnutí je začiatok pozvoľný – začne vás škriabať v hrdle, tiecť z nosa, prípadne ste unavení. Príznaky sa môžu vystupňovať a prejsť do silnejšej nádchy. Môžete mať začervenané boľavé hrdlo či kašeľ, spravidla z hlienov stekajúcich z nosa do hltana. Zvýšená teplota, väčšinou do 38 stupňov Celzia, je bežná. Prechladnutie je väčšinou banálne ochorenie, ak sa nekomplikuje inou infekciou.

Pri chrípke je naopak, začiatok prudký. Kým dopoludnia vám nič nie je, večer už môžete ležať s horúčkou často aj okolo 39-40 stupňov Celzia. Je bežné, ak horúčka trvá aj 3-4 dni. Okrem nej sú príznakmi chrípky bolesti kĺbov a svalov, výrazná únava, nechutenstvo, bolesti hlavy, triaška, kašeľ, bolesti hrdla, nádcha alebo upchatý nos, vracanie či hnačka (najmä u detí).

S príznakmi chrípky neutekajte hneď k lekárovi. Svoj stav pri miernom priebehu choroby s ním najprv konzultujte telefonicky. Lekársku pomoc však vyhľadajte ihneď pri problémoch s dýchaním či pocitoch nedostatku vzduchu, pri tlaku na hrudníku alebo bruchu, keď máte kŕče a záchvaty, ak nemočíte, ak pociťujete silnú bolesť svalov, ak máte horúčku alebo kašeľ, ktoré sa nezlepšujú, ale sa opätovne vrátili alebo zhoršili alebo ak ste veľmi slabí.

Od admin