Martin Krno

Foto: Filmové štúdio Dolný Ohaj a archív autora

V Klube Nového slova bolo vo štvrtok 2. mája netradičné podujatie. Privítali sme 17-ročného režiséra a predstavitelia hlavnej role hraného filmu ZA FRONTOM FRONT Jakuba Bartoša, 15-ročného autora scenára Milana Slobodníka a ďalších ich priateľov z Gymnázia Antona Bernolákova v Šuranoch a Základnej školy Juraja Holčeka v Dolnom Ohaji.

Záber z film, vpravo režisér Jakub Bartoš, ktorý zároveň stvárnil hlavnú postavu.
Aj reklamný plagát majú profesionálny.

Mohli sme si tiež prezrieť dielo mladých nadšencov filmového umenia, ktoré malo premiéru akurát pred rokom v tejto obci v Okrese Nové Zámky. Realisticky približuje krušných časoch začiatku nemeckej invázie proti Sovietskemu zväzu v júni 1941.

Podľa životného príbehu A. M. Sadilenka

Realizátori filmu sa inšpirovali knihou „Čierny generál“ spomína od Alexeja Michajloviča Sadilenka (1912 – 1993), ktorý žil v predvojnovom čase na sovietsko-nemeckom pohraničí a keď vtrhli nacistické vojská do jeho vlasti, patril medzi prvých, čo uzreli prízrak blížiacej sa dlhoročnej vojny.

Nadporučík Sadilenko spolu s družstvom ženistov prekročil postupujúci front, aby bojovali v bieloruských lesoch a na Ukrajine ako partizán. Mimochodom, neskôr pôsobil ako partizánsky veliteľa počas SNP v oblasti Klenovca, Brezna a Čierneho Balogu. Vo viacerých slovenských obciach a mestách mu udelili čestné občianstvo.

S nápadom nakrútiť na túto tému film prišiel milovník novodobej histórie Milan Slobodník, keď sondoval romány v knižnici svojej prababky. Zaujala ho práve knižka, ktorá vyšla v slovenčine ešte v roku 1965. Slovo dalo slovo, s kamarátmi založili malý študentský klub, ktorý sa venoval tvorbe rozličných audiovizuálnych projektov zväčša dokumentárneho charakteru.

Iba elán by nestačil

Napokon sa rozhodli, že sa posunú na „vyšší level“. Pre prvý hraný film si vybrali historicko-vojnový námet, konkrétne prvé dve kapitoly zo Sadilenkových memoárov (na konci knihy sa spomínajú aj boje na Slovensku).

Titulná obálka knihy A. M. Sadilenku.

Mladí tvorcovia nakrúcali takmer dva roky v okolí Dolného Ohaja, masové scény počas verejných ukážok vojenských bojov vo Veľkých Kozmálovciach a Pohronskom Ruskove. Našli pochopenie u starostu Dolného Ohaja Ivana Soláravo vedení šurianskeho gymnázia a Základnej súkromnej umeleckej školy Jozefa Domeho, v agentúre Všehomír a v prvom rade u svojich rodičov, ktorí vo väčšej miere financujú ich koníček, vrátane zakúpenia všetkých kostýmov. No samopal vystrúhal sám Milan z dreva.

Neskôr im Klub vojenskej histórie Vráble požičať rekvizity akéhokoľvek druhu. Kamery im zase na čas ponúkol Jakubov príbuzný. Svedomitá a poctivá práca chlapcom vzala všetok voľný čas. V snímke však hrajú aj dve dievčatá.

V tvorbe na projekte dospievali

Kamera je zvládnutá priam profesionálne. Bojové scény aj dialógy sú v poriadku, hoci sa herecké výkony mladých amatérov, pochopiteľne, ešte dajú dobrúsiť. Osobne však rušivým dojmom na mňa pôsobila scénická hudba, na viacerých miestach predimenzovaná. Niekedy ticho dokáže povedať viac, no pri premietaní na KNS všetci so mnou nesúhlasili.

Detailné chyby sme si povedali až pri čaši vína (za účasti ich rodičov), no celkovo sme boli s dielom našich hostí milo prekvapení. A ako na záver besedy skonštatoval môj brat, profesor Svetozár Krno, že aj z profesionálne zvládnutej diskusie cítiť, ako títo mladí ľudia vďaka svojej filmovej tvorby a všetko, čo s tým súvisí, rýchlo dospievajú.

Film už videlo okolo 1 500 divákov pri premietaní v Šuranoch a okolitých obciach. Vari až na jednu výnimku s pozitívnym ohlasom u rovesníkov aj u pamätníkov starších čias. Tí im po projekcii rozprávali, ako si oni pamätajú na oslobodzovanie južného Slovenska Červenou armádou, prípadne, čo im o tom hovorili rodičia. A to rozhodlo, že sa gymnazisti pustia do výroby nového film na túto tému. Takže im držme palce.

Od admin