Video posolstvo Angely-Merkelovej Foto: Die Bundeskanzlerin

Braňo Ondruš

Doživotie. To je verdikt, ktorý si vypočul nemecký pravicový extrémista Stephan Ernst za vraždu Waltera Lübckeho z roku 2019.

Ernst v noci z 1. na 2. júna 2019 zastrelil nemeckého komunálneho politika z kresťansko-demokratickej CDU strelou do hlavy z bezprostrednej blízkosti. Lübcke podporoval imigračnú politiku Angely Merkelovej. Preto naňho útočili pravicoví extrémisti.

Vrah bol v minulosti opakovane súdený, okrem iného za pokus o bombový útok na ubytovňu s migrantmi, alebo za to, že už vo väzbe ublížil prisťahovalcovi. Minister zahraničia Heiko Maas vyjadril rozčarovanie z toho, že vyše 80 rokov od začiatku druhej svetovej vojny sú politici v Nemecku cieľom pravicovo extrémistických živlov. V roku 2015 sa pokúsili zabiť primátorku Kolína nad Rýnom Henriette Rekerovú, dva roky na to starostu obce Altena Andreasa Hollsteina.

Kancelárka Angela Merkelová pripomenula vlaňajšiu vraždu v Hanau. Neonacista tam zabil 9 ľudí, potom vlastnú matku a napokon spáchal samovraždu. „Bol to zločin z nenávisti, z rasistickej nenávisti. Vrah svoje obete nepoznal,“ povedala vo video posolstve. Pripomenula posilnenie štátnych orgánov pre boj s pravicovým extrémizmom a rasizmom. „Rasizmus je jed. Nenávisť je jed,“ dala do nadpisu svojho vystúpenia.

Od admin