JN Ilustrácia, kolorovaná perokresba
PhDr. Ladislav Skrak
Fotografie a obrazová príloha – Archív autora
Ján Novák (1921 – 1944). Toto meno spolu s menami ďalších výtvarníkov, ktorí zahynuli počas SNP a oslobodenia, Ľudovítom Vargom a Arnoldom Petrom Weisz-Kubínčanom uvádza v sieni Umeleckej besedy Slovenska v Bratislave pamätná tabuľa od Tibora Bartfaya. Hoci prví dvaja nemohli ukončiť výtvarné štúdiá, sú nositeľmi dodatočne udeleného titulu akademický maliar.
V roku 1946 Novákovi usporiadali v Bratislave posmrtnú výstavu. Básnik Ján Rak mu venuje báseň, Michal Chorvát, Jozef Kostka a Ladislav Guderna príhovormi otvárajú vernisáž, na výnimočného žiaka spomína Jaroslav Vodrážka. Nad predčasne skoseným dielom Janka Nováka skladajú sľub Orest Dubay, Viliam Chmel, Ervín Semian a Jozef Šturdík.
Povereníctvo informácií SNR publikuje prvú pamätnicu. V nej sa spomína bibliofília Hory, ktorú v roku 1939 vydal spolu s mladou spisovateľkou, budúcou disidentkou Hanou Ponickou. Ján Novák žil a žije v martinskom a turčianskom prostredí dlhé roky aj inak. Pomenovali po ňom lyžiarsky memoriál. V roku 2018 zorganizovali 50. ročník.
Narodil sa 21. apríla 1921 v rodine martinského kníhtlačiara, kde vznikal jeho vzťah ku grafickému umeniu a kráse kníh. Brat spomína umelcovo želanie: „Slovenských kníh bude veľa a bude ich treba aj umelecky vypravovať.“ Do gymnázia začal chodiť v Turčianskom sv. Martine. Po 5. ročníku odchádza na slávnu UMPRUM-ku v Prahe, kde však mohol študovať iba v školskom roku 1938/39.
Pokračuje v Bratislave u profesorov Jozefa Kostku a Jána Mudrocha, potom ako štipendista krátko na grafickej akadémii v Lipsku, no vojna mu urobila škrt cez rozpočet. Začína výtvarne pôsobiť v rodisku, odkiaľ navštevuje Bratislavu a Viedeň. Vyhranil sa proslovansky, protinemecky citlivo vnímajúc vojnové besnenie.
Ako umelec koncipuje štúdie okien martinského kostola, vytvára ilustrácie do kníh pre deti v matičnej edícii Dobré slovo a v časopise Slniečko. V roku 1944 mu vychádza obálka na matičnom vydaní Jura Janošiaka od Štefana Gráfa. V Martine ho zastihne Povstanie, robí spojku partizánom do Sklabine. Pochovaný je v hrobe na Martinských Holiach.
Po páde mesta odchádza na Martinské hole k jednotke Viliama Žingora. Zahynul 3. októbra ako hlásnik počas nemeckého prepadu.
Počas SNP vytvoril kresbu partizána pre Slovenské národné noviny, z tohto obdobia sa dochovali vzácne skice a kresby. Ako predobraz tušenej smrti…
Pomník na hrobe partizána – akademického maliara J. Nováka na Martinských holiach. Pohľad na hrob partizána – Akademického maliara J. Nováka na Martinských Holiach.
Ján Novák, obálka publikácie vydanej Povereníctvom informácií SNR v roku 1946. JN Dvaja starci pero tuš, SNG. JN Kamenný mních, kresba ceruzkou, SNG. JN Krajina s továrňou, kresba štetcom a tušom, SNG. JN Návrh na obálku knižky Štefana Gráfa Juro Jánošiak, štúdia, kresba, SNG. JN Obálka publikácie Štefana Gráfa Jur Janošiak hajtman dobrých chlapcov I. a II. diel, vydala Matica slovenská roku 1944. JN Obraz, olej okolo roku 1943. JN Povstanie, kresba ceruzkou štetcom tušom rok 1944, SNG. JN Sen, gvaš akvarel, SNG JN Smrť I., kresba ceruzkou, SNG. JN Vyhnanci, kresba štetcom a tušom. JN Zúfalstvo, kresba ceruzkou, SNG. JNJ Pamätná medaila Memoriál akad. maliara Janka Nováka.