Celkový pohľad na účastníkov seminára v rezidencii čínskeho veľvyslanca, 8. júla 2021.
Martin Krno
Foto: Veľvyslanectvo ČĽR na Slovensku
Z iniciatívy Klubu Nového slova sa v rezidencii veľvyslanca ČĽR v susedstve Slavína uskutočnil seminár k 100. výročiu založenia Komunistickej strany Číny. Vzhľadom na pandemickú situáciu bol počet pozvaných obmedzený, ale na podujatí sa zúčastnil aj predseda SZPB Pavol Sečkár.
Po videoprezentácii vystúpil s príhovorom nový veľvyslanec Sun Lijie, ktorý zdôraznil, že Čína sa stala druhou najväčšou ekonomikou sveta. A vari my by sme mali dodať, že existujú predpoklady na to, že čoskoro bude jednotkou. Predstaviteľ čínskej diplomatickej misie na Slovensku pripomenul, že jeho krajina poskytla miliardy rúšok, dýchacích masiek, testov, vakcín a ďalších zdravotníckych prostriedkov 80 rozvojovým štátom. Pokiaľ ide o spoluprácu so Slovenskom, sme štvrtým najväčším obchodným partnerom ľudovej Číny v strednej a východnej Európe.
„Čínsky hospodársky vzostup posledných desaťročí nemá vo svetových dejinách porovnanie,“ zdôraznil vo svojej analýze predseda KNS prof. Jozef Lysý. Pokračoval: „Čína zachytila globalizáciu a vďaka postupným reformám začala ekonomicky rásť. Dokázala sa poučiť z neúspechu sovietskej a našej prestrojky, kde politické premeny predchádzali ekonomickým. Naopak, za základ si vybrala hospodárstvo a v súčasnosti, pokiaľ ide o paritu kúpnej sily, je najsilnejšou ekonomikou sveta.“
V následnej diskusii sa vyzdvihol podiel KS Číny v boji proti agresii japonských militaristov od roku 1937 až do jesene 1945. Tiež v nej odznelo, že krajina, ktorej ekonomické úspechy donedávna redukovali iba na trh s lacnou pracovnou silou, sa reálne stáva aj kozmickou veľmocou. Podľa reprezentatívneho prieskumu Harwardskej univerzity v súčasnosti vyjadruje spokojnosť s politikou vlády 93,1 percenta obyvateľstva ČĽR (porovnajme s našimi štatistikami). Peking má vo svete 276 stálych diplomatických zastupiteľstve, vrátane tých v medzinárodných organizáciách. USA o šesť menej, Slovenská republika – 80.
Na záver seminára sme slávnostne uvítali knihy Wang Yiweia „Čína a Nová hodvábna cesta“ posypaním ryžou a čajovými lístkami, V čase korony ju do slovenčiny preložili Alžbeta a Leopold Moravčíkovci. Jedným z „krstných otcov“ bol poslanec NR SR Ľuboš Blaha. V priebehu podujatia sme tiež dohodli prijatie veľvyslanca Sun Lijieho na pôde sídla Ústrednej rady SZPB.