Adam Šumichrast

Foto – archív redakcie

Podľa teórie podkovy (horseshoe theory) krajná ľavica a krajná pravica sa v rámci politického spektra navzájom podobajú obdobne, ako sú opačné konce podkovy blízko seba.

Jej zástancovia radi poukazujú na socialistickú minulosť fašistického diktátora Benita Mussoliniho. Čo sa už nedozvieme, je fakt, že možno práve vďaka svojmu mladíckemu politickému presvedčeniu spočiatku nezdieľal presvedčenie o celosvetovom židovskom sprisahaní.

Antisemitské konšpirácie už dávno pred Mussolinim či pred Hitlerom šírili predstavitelia katolíckej cirkvi. Jezuitský pápežský vyslanec Tachhi Venturi takéto názory celé roky usilovne vtláčal ducemu do hlavy. Napr. v roku 1922, keď sa Mussolini dostal k moci, katolícka tlač bežne šírila klasický mýtus o tom, že revolúciu v Rusku spôsobili Židia, že vykonávajú rituálne vraždy či všeobecným cieľom tejto „parazitnej rasy“ je vraj trýzniť a zotročovať kresťanov.

Práve nástup fašistov k moci vytvoril nové šance pre Vatikán, ktorého moc a dosah na taliansku spoločnosť postupne upadali. Dvojstrannou dohodou prišlo k politickej podpore Mussoliniho, ktorý na oplátku prinavrátil pápežskému štátu mnoho stratených privilégií. O problematike vzťahu katolíckej cirkvi, pápeža a fašizmu pojednáva kniha Pápež a Mussolini. Jej autor Davida I. Kertzera za ňu v roku 2015 získal prestížnu Pulitzerovu cenu.

Od

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *