Zrekonštruovaný pomník obetiam I. a II. svetovej vojny

Anna Petriková, predsedníčka ZO SZPB Čeľovce

Foto – autorka

V čase oslobodzovacích bojov sa v dedine Čeľovce narodili dvaja chlapci. Jeden z ruských vojakov, čo sa zdržiavali u nich v dome, povedal otcovi: „Ak chceš zachrániť ženu a dieťa, odnes ich do bunkra.“ Tak otec zobral dieťa do náručia, manželku na chrbát, a išli do farskej pivnice, kde sa neskôr narodil aj druhý chlapček. Obidvoch tam pokrstili a obaja dostali meno Mikuláš. Prvý sa narodil na Mikuláša, druhý o pár dni neskôr.

Keď vojská červenej armády prichádzali od Trebišova, ľudia sa tešili, že front postúpi rýchlo na západ. Nemecké vojsko však ustúpilo za kopec nad dedinou a neskôr do priľahlých lesov, pričom nútilo ľudí opúšťať svoje domovy a pálilo všetko, čo im prišlo do cesty.

Boje v dedine si vyžiadali päť obetí. Ľudia v strachu o životy odchádzali tam, kde boje neboli také kruté. Tí, čo ostali doma, sa zdržiavali v pivniciach. Čeľovce, ako aj okolité dediny oslobodila Červená armáda 1. decembra 1944.

Pri príležitosti 75. výročia oslobodenia červenou armádou opravila obec už jestvujúci pamätník zo 70. rokov. Na pamätníku sú osadené tabule obetí 1. a 2. svetovej vojny. V prvej svetovej vojne zahynulo trinásť chlapov, ktorí doposiaľ nemali pietne miesto.

Aby sme nezabúdali na útrapy a hrôzy vojen, vznikla pri tejto príležitosti v obci organizácia ZO SZPB, ktorej cieľom je najmú pripomínať deťom, že slobodu si treba vážiť a strážiť, lebo je ťažko nadobudnutá a zaplatená krvou tých, čo si ju neužili.

76. výročie oslobodenia obce sa z dôvodu celospoločenskej situácie uskutočnilo len cestou obecného rozhlasu a zapálením sviečok pri pamätníku.

Od

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *