Milan Urban, predseda OblV SZPB Trebišov

            Na Slovensku  sa nachádzajú v mnohých mestách vojenské cintoríny v ktorých sú pochovaní vojaci z 1. a 2. svetovej vojny. Takýto vojenský cintorín sa nachádza aj v Trebišove, ktorý je situovaný v centrálnej častí mestského cintorína, oproti hlavnému vstupu. Bol zriadený na základe uznesenia rady Mestského národného výboru /MNV/ z 10.04.1945 a v tom čase zhotovený firmou Žoldoš. Po sústredení padlých a zomrelých vojakov Červenej armády a úprave 197 hrobov s 267. pochovanými vojakmi bol v strede cintorína vyhotovený pamätník Červenej armády.

            V roku 1984 a 2005 bol cintorín zrekonštruovaný a dnes má vizuál amerického štylu s jednoduchými náhrobkami s mramorovými doskami. V súčasností je na ňom pochovaných v 163 hroboch 258 sovietskych vojakov z obdobia 2. svetovej vojny a v 29. hroboch 29 vojnových obetí z 1. svetovej vojny.  Na hlavnom tele pamätníka je napísané v ruskom jazyku a slovenskom preklade:

SVOJIM OSLOBODITEĽOM SKVELÝM BOJOVNÍKOM ČERVENEJ ARMÁDY OD OBČANOV MESTA TREBIŠOV.

            Je potešujúce, keď v týchto „dušičkových“ dňoch mnoho návštevníkov  svojím drahým zosnulým, sa zastaví aj pri spomínanom pamätníku Osloboditeľov, aby zapálilo sviečku, ktorej plameň symbolizuje nezhasinájucú prítomnosť tu pochovaných neznámych vojakov, našich osloboditeľov. Na každom zo 192. hroboch je položená kytica a bola zapálená aj sviečka.

            Ja som zapálil sviečku na druhom náhrobku, kde je pochovaný major ČA Avsienikov K.I., padol za vlasť , narodený v roku 1918 a padol pri oslobodzovaní Trebišova 30.12.1944.

                                                                                                   Milan Urban, predseda OblO SZPB Trebišov

Poznámka: Na jednotlivých stupňoch pamätníku je zapálených cca. 600 sviečok. Pracovníčka cintorína vyhorené sviečky odstraňuje niekoľko krát za deň. Údaje o vojenskom cintoríne boli prevzaté z rubriky História mesta Trebišov.

Od

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *