Ministerka Natália Milanová vo vystúpení v parlamente poslancov oklamala. foto tv NR SR

Braňo Ondruš

Ministerka Natália Milanová klamala poslancom priamo pred kamerami parlamentu. Pri predkladaní novely zákona o múzeách a galériách vyhlásila, že presun Múzea SNP pod rezort obrany „požadovala“ Múzejná a galerijná rada. Tá sa pritom už pred časom verejne od tohto nápadu dištancovala a jej predseda upozornil, že rada s takouto likvidáciou múzea ani len nevyjadrila súhlas.

Rada svoje stanovisko zverejnila v agentúrach a poskytla médiám už na jar, lebo už vtedy sa ministerka so šéfom rezortu obrany bránila jej podporným stanoviskom. Dokonca provládny Denník N musel uznať, že predseda Múzejnej a galerijnej rady PhDr. Dalibor Mikulík sa ostro ohradil voči tvrdeniu ministerky Milanovej, že „s týmto krokom súhlasila aj Múzejná a galerijná rada, čo je nezávislý expertný orgán zložený z odborníkov.“ To isté vtedy vyhlásilo ministerstvo obrany.

Lož v priamom prenose

Mikulík už pred polrokom upozornil, že o tejto téme sa rada dozvedela na zasadaní 27. 4. 2021 a „vzhľadom na zásadný nedostatok informácií k projektu Rada tému uzavrela žiadosťou o ich doplnenie (ako dokazuje zápisnica zo zasadnutia Rady). V žiadnom prípade nepadlo ani súhlasné, ani nesúhlasné stanovisko k danej téme.“ Predseda Rady navyše skonštatoval, že ministerstvo kultúry „názory Rady, ktorej členmi sú odborníci v danej oblasti často opomína, a je preto otázne, či je účel Rady ako poradného orgánu napĺňaný“.

Zatiaľ čo na jar hovorila Milanová a Naď iba o „súhlasnom stanovisku“ múzejných odborníkov, teraz išla v parlamente so svojimi klamstvami dokonca ešte ďalej: Toto podčiarkujem, toto chcem vyzdvihnúť. Je to fakt, ohľadom ktorého sme viedli dlhé diskusie. Bola to požiadavka, ktorá prišla v súvislosti s týmto presunom priamo od predstaviteľov múzeí a galérií, aj od môjho samotného poradného orgánu, ktorým je Múzejná a galerijná rada.“

                                                       

Normálnemu človeku zostáva rozum stáť: sme zvyknutí, že politici si vymýšľajú, prekrúcajú, populisticky zveličujú a dnes už bežne sa navzájom osočujú a nadávajú si v politických diskusiách v médiách, alebo priamo v parlamente. Ale, že by člen vlády bez zaváhania opakovane klamal o niečom, čo už bolo vyvrátené pri predkladaní zákona, že by člen vlády dokázateľným klamstvom zdôvodňoval potrebu zmeny zákona, to sa ešte asi nikdy nestalo.

Zákon prijatý vďaka lži

Konanie Milanovej dokazuje, že členovia vlády za OĽaNO stratili už aj elementárnu úctu k slušnosti a pravde. Z vystúpenia ministerky v parlamente je zrejmé, že nemá žiadne argumenty, ani len pochybné, či vymyslené, na aspoň zrozumiteľnú obranu megalomanských chúťok Jaroslava Naďa. Namiesto vysvetlení a zdôvodnení sa už uchýlila iba k primitívnym klamstvám a podvodom.

Vyvstáva prirodzená otázka, či je vôbec možné, aby na Slovensku platil zákon, ktorý poslanci schválili na základe preukázateľne lživých informácií, ktoré ministerka kultúry predložila priamo na oficiálnom rokovaní Národnej rady SR. Žiaľ, podľa ústavy tomu nič nebráni.

Slušnosť ako prostitútka

Ak sa politici uchyľujú k bezhraničnému chrapúnstvu, musia byť naozaj v koncoch, musí im ísť naozaj o veľa a musí im chýbať čo i len elementárna slušnosť. Vláda má právo konať podľa svojho uváženia a svojich záujmov. Bojovník sa už od apríla usiluje viesť tvrdý, ale férový boj proti šialenému a sebeckému nápadu ministra obrany, do ktorého sa zapojili stovky protifašistických aktivistov, múzejných odborníkov, historikov, dokonca diplomatov a v neposlednom rade aj mnohí priami účastníci odboja.

Vládna koalícia ako buldozér presadzuje vôľu jediného (vplyvného) človeka bez ohľadu na všetko a na všetkých. Neštíti sa pritom klamať a podvádzať, lebo argumenty a pravda svedčia proti nej. Slušnosť sa v jej rukách stala prostitútkou, ktorej sa zbavili, len čo získali moc a teraz ju nechávajú váľať sa v bahne lží a podvodov.

Od

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *