Martin Krno

Keď koncom augusta minulého roka prezident SRN Frank-Walter Steinmeier (SPD) navštívil Prahu, ako prvý významný nemecký politik si uctil pri pravoslávnom Chráme sv. Cyrila a Metoda na Resslovej ulici pamiatku čs. výsadkárov. Tých, čo po diverznom útoku na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha v tamojšej krypte 18. júna 1942 padli v nerovnom boji s nacistami.

V mestečku Nehvizdy východne od Prahy pri príležitosti 80. výročia výsadku parašutistov Jozefa Gabčíka a Jana Kubiša (29. decembra 1941) slávnostne odhalili za prítomnosti novej ministerky obrany Jany Černochovej (ODS) pamätník, ktorý pripomína začiatok operácie Anthropoid za 2. svetovej vojny.

Zhodou okolností niekoľko dní predtým česká a slovenská televízia vysielali finále 9. série populárnej súťaže Česko Slovensko má talent. Presvedčivo zvíťazil mládežnícky súbor Diamonds z Nového Bydžova pri Hradci Králové s dojímavou modernou tanečno-akrobatickou šou. Česká i naša tlač zdôrazňovala fakt, že súbor vyhral 40-tisíc eur, no nespomínala, že aktéri svoje vystúpenie venovali detským obetiam nacistického vyčíňania Lidíc v rámci tzv. heydrichiády.

Nuž, potiaľ by sa mohlo zdať, že vzhľadom na súčasné pomery bolo všetko normálne. No to by nesmel verejne prehovoriť jeden z členov poroty 37-ročný herec Jakub Prachař. Obrátil sa na mladých umelcov a divákov vôbec približne týmto slovami: Vy mladí neviete, o čo ide, no my starší áno. Každý deň som cestoval okolo kostola, kde sa schovávali tí dvaja (teda Gabčík a Kubiš – pozn. red.), čo to všetko zapríčinili (vypálenie Lidíc a ďalšie zverstvá nacistov – pozn. red,) a potom sa sami zavraždili. Bodka, nič viac.

Ani veta o tom, ako zahynul ešte na jeseň 1939 mladý robotník Václav Sedláček, Jan Opletal a ďalší českí študenti, ako Hitler jedného z hlavných strojcov tzv. konečného riešenia židovskej otázky Heydricha dosadil na Pražský hrad s tým, aby pritvrdil voči inak zmýšľajúcim občanom, čo on aj od prvej chvíle s oduševnením plnil. Ani slovo o krvavých udalostiach v Lidiciach a Ležákoch, iba keci o „tých dvoch, čo to všetko spôsobili“. A školopovinná, či stredoškolská mládež v Česku a na Slovensku, ktorá má na protifašistický odboj v dejepise vyhradenú jednu vyučovaciu hodinu, obľúbeného Prachařa a jemu podobných počúva s otvorenými ústami.

Súčasní politici i väčšina médií sa k týmto témam až na niekoľko všeobecných fráz odmietajú vyjadrovať. To musí prísť paradoxne najvyšší ústavný činiteľ Nemecka, aby nám pripomenul, že Kubiš a Gabčík nešli na istú smrť zbytočne, že český a potom aj slovenský národ najmä v Povstaní pred celým svetom dokázali, že nemienia byť poslušnými vazalmi morálne zvrátanej, zločineckej tretej ríše.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *