Braňo Ondruš

Foto – zsi-korene.sk

Existencia ulice „Dr. Jozefa Tisa“ opäť potvrdzuje dôležitosť existencie SZPB. Bol to práve náš zväz, kto sa ako prvý pred takmer 30 rokmi ozval proti tejto ohavnosti. V období umlčiavania antifašistickej tradície ako komunistického prežitku dával štát naopak veľký priestor okiadzačom fašistickej histórie Slovenska. SZPB sa vtedy ako jediná významná spoločenská organizácia proti tejto tendencii dôrazne a čo najhlasnejšie staval. Kde by boli dnešní demokrati, keby vtedy získali navrch pohrobkovia „slovak staatu“? Kde by dnes bolo Slovensko?

Existencia ulice „Dr. Jozefa Tisa“ je dôkazom zlyhania demokratického štátu. Poslanecká väčšina obecného zastupiteľstva vo Varíne sa bráni, že pomenovanie dali po prvotnej „administratívnej chybe“ do súladu so zákonným postupom. Akoby v tom bol najväčší problém! Prokuratúry, súdy alebo zákonodarný zbor zlyháva na celej čiare, ak je u nás možné mať desaťročia ulicu pomenovanú po vojnovom zločincovi. Po človeku, ktorý aktívne hnal Slovákov do ničivej vojny, presadzoval totálnu likvidáciu vlastných občanov. Ba po človeku, ktorý s vedomím všetkých zverstiev nacizmu hrdo pripínal vyznamenania na esesácke uniformy vrahom slovenských detí, žien, starcov.

Existencia ulice „Dr. Jozefa Tisa“ je výsmechom a urážkou všetkých obetí fašizmu a nacizmu na Slovensku. Je napľutím na pamiatku dieťatka, ktoré v rukách matky po výstrele do hlavy padalo do pece vápenky v Nemeckej. Alebo detí a ich rodičov, ktorých Tisom oceňovaní nacisti nahnali do horiacich domov na Kališti.

Existencia ulice „Dr. Jozefa Tisa“ je aj obžalobou politiky, ktorá sa sústreďuje na rozorvanie Múzea SNP a finančnú likvidáciu SZPB. Len preto, lebo si antifašisti dovolia nesúhlasiť. Lenže práve „démon súhlasu“ je základom nedemokratickej, fašistickej a ľudské práva potierajúcej politiky. Hoci (prázdnymi) slovami sama seba vyhlasuje za opak.

Riešením nie je pomýlený vandalizmus exhibicionistov, ktorý ničí hanebné označenie s rovnakou dôslednosťou, ako predtým pamiatku na tých, ktorí vlastným životom zaplatili boj proti fašistom a nacistom. Riešením je systematická a dlhodobá podpora organizácie, ktorá zo zákona udržuje a šíri hodnoty boja proti fašizmu. A  hrdo a vo svojej činnosti dôsledne sa hlási k dedičstvu zakladateľov – bojovníkov proti ohavnému Tisovmu režimu, z ktorých mnohí za to zaplatili krutú daň.

Existencia ulice „Dr. Jozefa Tisa“ je pre nás dôkazom, ako veľmi potrebuje Slovensko aktívny a neúnavný, iniciatívny i priebojný Slovenský zväz protifašistických bojovníkov. A je záväzkom, aby sme neustali, aby sme modernými spôsobmi dôsledne a neohrozene hovorili svetu pravdu o hrôzach a zločinoch fašizmu a nacizmu a o tých, ktorí nás spod neho oslobodili.

Od

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *