Boris Hanuščak, primátor Bardejova

Oslobodenie Červenou armádou patrí medzi najvýznamnejšie míľniky v histórii našich miest a dedín. Po rokoch útrap, teroru a okupácie sa naši predkovia dočkali oslobodenia spod fašistickej poroby. Je potrebné spomenúť aj výrazné partizánske hnutie, ktoré výrazným spôsobom prispelo k oslabeniu fašistických síl.

Azda si ani nevieme predstaviť statočnosť, obetu, odvahu  a hrdinstvo ľudí, ktorí so zbraňou v ruke, tvárou v tvár smrti bojovali za našu slobodu proti šialenej mašinérii fanatickej nepriateľskej armády. Naplnenie predstáv a ambícii nacistického Nemecka – hlavného spojenca Tisovho režimu – by znamenalo neexistenciu našej prítomnosti, súčasnosti Slovenska, Európy i celého sveta.

Autenticky o tom vedia hovoriť iba tí, ktorí zažili druhú svetovú vojnu. Priamo na fronte, v jeho zázemí, či pri priemyselnom vraždení ľudí v koncentračných táboroch, pri tragédiách, ktorých obeťou boli často nevinní obyvatelia našich miest a dedín. Lenže týchto živých pamätníkov je, žiaľ, medzi nami čoraz menej.

O to naliehavejšia je výzva pre nás ostatných, ich pokračovateľov, ľudí, ktorí nosia ich odkaz v mysliach a srdciach, aby sme na tento vzácny dar, ktorý pre nás vybojovali, nikdy nezabudli. Aby sme ho strážili, rozvíjali, uchovávali pre ďalšie generácie. Podceňovanie, či dokonca znevažovanie týchto skutočností a prekrúcanie histórie je živnou pôdou pre extrémistických pohrobkov fašizmu, ktorí využívajú túto situáciu na šírenie populistických názorov. Presne tak, ako na začiatku 20. storočia, kedy sa potichu a nenápadne rozbehla mašinéria nenávisti, ktorá nadobudla šialené rozmery v podobe najväčšej devastácie ľudských hodnôt, podstaty humanizmu, potupy ľudského spoločenstva.

Naša pamäť a zachovanie odkazu oslobodenia  je rozhodujúcou hodnotou, ktorou môžeme zabrániť vzniku akéhokoľvek vojnového konfliktu. Spojenectvo „veľkej trojky“ prinieslo v čase druhej svetovej vojny porážku hitlerovského Nemecka a jeho spojencov. Nastolenie mieru. Aj dnes by si  to predstavitelia svetových veľmocí mali uvedomiť, spomenúť si na históriu, ktorá spájala a toto spojenectvo prinieslo mier a bezpečnosť vo svete. Ešte aktuálnejšie je to v období, kedy ľudstvo ohrozuje pandémia, ktorá v jeho novodobej histórii nemá obdobu.

Za pomoc a spoluprácu pri udržiavaní pamiatky osloboditeľov sa chcem poďakovať Oblastnej organizácii SZPB. Osobitne som rád, že tento rok sa na aktivitách k výročiu oslobodenia zúčastnili aj členovia Bardejovského mládežníckeho parlamentu. Napĺňame tým spoločnú dlhodobú ambíciu, aby sme sa o zachovanie odkazu hrdinov boja za naše oslobodenie do budúcnosti nemuseli obávať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *