Martin Krno, predseda OblV SZPB Bratislava

Už ma bolí hlava zo žabo-myších vojen o tom, či naše občianske združenie má byť súčasne i politické. Iste, musíme sa zaujímať aj o politiku. Samotný názov zväzu je politický, rodil sa a nadväzuje na tradície tvrdého politického boja. Len tí, čo chcú spochybniť historický význam Povstania, by radi túto udalosť zredukovali na vojenskú operáciu.

Ale nech nám dovolia kritici, aby sme v SZPB robili vlastnú politiku, antifašistickú, protixenofóbnom, nepartajnú, a vyberali si tých, s ktorými chceme spolupracovať pri presadzovaní svojich humanistických cieľov. Viacerí naši členovia sú členmi rozličných strán a hnutí. Nik im v tom nebráni, v určitých situáciách to môže byť dokonca prínosom. Samozrejme, ak nejde o všelijaké odnože neoľudáckych a kryptonacistických organizácií.

Niektorí zase ako občania či príslušníci profesie pripájajú svoj podpis pod petície, ktorých obsah nie je v rozpore s našimi stanovami, alebo ich kroky vedú na politicky ladené mítingy, na ktorých sa, verme, dodržiavajú zákony. Ale aby sa zväz oficiálne zapájal do straníckeho zápasu o moc?

Ktosi nám vyčíta, že sme zapredanci a robíme krovie vládnym činiteľom na oslavách SNP a oslobodenia. To už si nepamätajú, ako sme ťažko bojovali za vyhlásenie 29. augusta za štátny sviatok? O to, aby slávnostné zhromaždenia nabrali štábnu kultúru a aby sa nich podieľali aj ústavní predstavitelia? Teraz sa máme toho vzdať, lebo sa niekomu nepáči farba viazanky, ktorú nosí ten alebo onen politik? Ide predsa predovšetkým o naše oslavy, my si ich nedáme zobrať.

Prečo sme vraj vlani neorganizovali demonštrácie proti vládnym opatreniam (iste, neraz nedostatočným) na tlmenie smrteľných dôsledkov pandémie? Uverili tým, ktorí ešte aj dobrovoľné očkovanie detí označujú za fašizmus. My dokážeme napočítať do troch a čo-to vieme o vekových kategóriách členskej základne SZPB. A tak sme na adresu dezinformátorov a antivaxerov povedali svoje.

Najnovšie sa veľa hovorí o vojenskej spolupráci s USA. Určite mňa osobne viac ako ukričaní poslanci rozličného razenia či modroknižkoví ministri presvedčili argumenty odborníkov na právo a medzinárodné vzťahy, že ide o legislatívny nepodarok. No prečo by si mal náš oblastný výbor vziať na vlastné triko usporiadanie protivládneho zhromaždenia, ako ho o to požiadala nemenovaná strana? Aby vyznelo nadstranícky? Aby sa nám tam nanosili tí, čo ešte pred štyrmi rokmi túto dohodu horlivo pripravovali, a spolu s nimi mužíčkovia so zelených zástavami? Takto si politiku SZPB naozaj nepredstavujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *