Branislav Balogh

Ako veľvyslankyňa ste spolupracovali s Múzeom SNP na niekoľkých projektoch.

Ešte pred nástupom do Poľska som sa dohodla s jeho vedením, že rozdelíme československú výstavu v Auschwitzi. Aj preto, že situácia v českom protektoráte a v Slovenskom fašistickom štáte bola rozdielna. Pri otvorení slovenskej výstavy sa očakávali provokácie zo strany radikálnych židovsko-izraelských skupín. Prišli do Osvienčimu s vlajkami a nápismi na transparentoch, ktoré odsudzovali nielen fašistický štát, ale aj Slovensko a Slovákov ako takých. Po zhliadnutí faktograficky dokonalej a formou emocionálnej výstavy zbalili transparenty a odišli.

Prečo ste sa zapojili do aktivít na záchranu Múzea SNP?

Považujem útok na Múzeum SNP za nepremyslený krok najmä ministra obrany a dala som mu to najavo. Odpoveďou mi boli vyhrážky a výsmech, hoci osobne ministra z minulosti poznám. 

Aký má SNP význam pre Slovensko a jeho prezentáciu v zahraničí?

SNP je najdôležitejším činom demokratických síl na Slovensku v 20. storočí. Zapojenie slovenskej armády (s mojím otcom ako dôstojníkom delostrelectva) a národnej banky do jeho prípravy spôsobilo, že sa Slovensko ocitlo medzi víťazmi na rozdiel od Maďarska. Aj preto sme po vojne mohli začleniť do nášho územia predtým obsadené časti Slovenska z prvej ČSR. Počas môjho pôsobenia v SDKÚ som bola svedkom, že poslanci KDH a aj tí, ktorí odišli do SDKÚ neboli SNP naklonení. Naopak, presadili v NR SR bustu A. Hlinku ako osobnosti, ktorá sa zaslúžila o demokraciu. Nehlasovala som za tento návrh.

Ako hodnotíte postup ministerstva kultúry a hlavne Natálie Milanovej v tejto kauze?

Neviem, kto je poradcom ministerky Milanovej v tomto prípade, ale asi vie, že sa musí radšej skrývať. Pani ministerka, ktorú osobne poznám ešte z pôsobenia v Pistoriho paláci, kde s priateľkou hrali bábkové divadielko pre deti, sa nikdy nezaujímala o problémy kultúrnej politiky, hoci na poschodí sídlil Via Cultura, Inštitút pre kultúrnu politiku, ktorý som založila a vediem od roku 2007. Obávam sa, že v posledných rokoch máme na tomto poste pre kultúru a kultúrne dedičstvo nepripravené osoby, ktoré sú manipulované zozadu.

V čom vidíte najväčšie nebezpečenstvo tohto bezprecedentného rozhodnutia?

Je to práca poslancov, ktorí sa dostali do NR SR na listine OĽaNO, ktorých cieľom je potlačiť protifašistickú stránku SNP a zmeniť ju len na prehratú vojenskú akciu. Preto to zapojenie ministerstva obrany. Predseda OĽaNO priniesol do NR SR už po tretíkrát týchto predstaviteľov „starých poriadkov“, ktoré nie sú proti chuti ani katolíckym biskupom. Keď som pri vzniku Katolíckej univerzity v Ružomberku navštívila jeho eminenciu kardinála Korca, v osobnom rozhovore mi dal jasne najavo, že má len jeden cieľ – svätorečenie prezidenta Slovenského štátu a vojnového zločinca J. Tisa. Oslabenie Múzea SNP, ktoré je strážcom objektívnej pamäte o tomto významnom období našich dejín, ho má premeniť na nezáživné vojenské múzeum. 

Ako hodnotíte, že tento nesystémový krok odsúhlasilo až 81 poslancov NR SR?

Neprekvapilo ma to. Poslanci OĽANO, niektorí iní ako p. Podmanický a pár poslankýň a poslancov zo Sme rodina si myslia, že sa nebudú musieť ani hanbiť za toto hlasovanie. Čaká nás ešte veľa práce na „národa roli dedičnej“ a na zmene národnej narácie, ktorá je naivne romantická a kultúrne spiatočnícka.  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *