Ulrich Schneider, generálny tajomník FIR

Pred 125 rokmi, 10. februára 1898, sa v Augsburgu narodil nemecký spisovateľ a dramatik Bertolt Brecht. Už ako školák napísal prvé literárne pokusy.

Na rozdiel od mnohých príslušníkov svojej generácie sa mu do prvej svetovej vojny nadšene nechce. Po maturite sa núdzovo zapísal na lekársku fakultu, aby sa vyhol nasadeniu na fronte. Napriek tomu bol na jeseň 1918 povolaný ako vojak do nemocnice. Počas novembrovej revolúcie v roku 1918 sa stal členom Augsburskej rady robotníkov a vojakov.

V roku 1922 je v Mníchove uvedená jeho prvá hra; experimentuje s didaktickými hrami a prístupom k epickému divadlu. Skutočný prelom však nastáva v roku 1928 v Berlíne so zjavnou zábavnou revue „The Threepenny Opera“. O dva roky neskôr nasledovala obeť „Vzostup a pád mesta Mahagonny“. 

Vždy sa však považoval za politického spisovateľa, o čom svedčia jeho diela „Matka Guráž a jej deti“, protivojnová hra s odkazmi na tridsaťročnú vojnu, alebo „Svätá Johanka z bitúnkov“, obžaloba kapitalistického vykorisťovania v americkom mäsopriemysle a jeho krízových špekulantov.

Nepísal však len pre javisko, ale aj pre každodenné použitie. Jeho literárne formy sa pohybovali na škále od rozprávania a krátkej prózy, aforizmov, poézie v rôznych podobách až po drámu.

Jeho prvá básnická zbierka „Hauspostille“ napríklad obnovila baladickú poéziu. V zbierke „Svendborger Gedichte“ (Svendborské básne), ktorú napísal v dánskom exile, ich rozšíril na naratívne básne. Písal však aj príležitostnú poéziu, protestné a bojové piesne. Jeho „Kalendergeschichten“, najmä poviedka „Der Augsburger Kreidekreis“ a neskoršie „Geschichten vom Herrn Keuner“ (Príbehy pána K.), našli široké uplatnenie nielen medzi meštianskymi čitateľmi. Brecht videl v zainteresovanom robotníkovi adresáta svojej literárnej tvorby, ktorý prostredníctvom skúmania literatúry lepšie spozná svoj svet a jeho premenlivosť. Príkladom toho je báseň Otázky čítajúceho robotníka, ktorú napísal v roku 1935 počas svojho exilu v Dánsku. Prvýkrát bola uverejnená v roku 1936 v moskovskom časopise Das Wort.

Ako odporca nacistov odišiel Brecht predčasne do exilu. Deň po požiari Reichstagu vo februári 1933 opustil spolu s rodinou Nemecko a odišiel cez Prahu do Viedne, Švajčiarska a nakoniec do Dánska. V exile napísal mnoho hier venovaných protifašistickému boju. V Paríži napísal epizodické dielo „Strach a bieda Tretej ríše“, v ktorom sa snaží vysvetliť nastolenie fašistickej vlády v Nemecku, a drámu „ Pušky seňory Carrar“ na znak solidarity s bojom Španielskej republiky proti Francovmu prevratu. Židovský komunista Peter Gingold, ktorý s rodinou utiekol do Paríža, vo svojich spomienkach informuje o skúškach tejto hry, o zložitých pracovných podmienkach, ale aj o veľkom úspechu.

Po vpáde nemeckých vojsk do Dánska a Nórska Brecht utiekol do Fínska, kde napísal podobenstvo „Neodolateľný vzostup Artura Ui“. V roku 1941 sa mu podarilo emigrovať do USA, kde pracoval v „Rade pre demokratické Nemecko“.

Keď v roku 1945 kritizoval zhodenie atómových bômb na Hirošimu a Nagasaki, stali sa jeho terčom McCarthyho prenasledovatelia. V roku 1947 ho predvolali pred „Výbor pre neamerickú činnosť“. Po vypočúvaní odišiel z USA do Švajčiarska, odkiaľ sa presťahoval do Východného Berlína. Tam prevzal vlastný súbor v Theater am Schiffbauerdamm a pokračoval vo svojej nesmierne produktívnej divadelnej práci.

Zomrel ako najvýznamnejší nemecký dramatik 20. storočia 14. augusta 1956 v Berlíne/NDR. Pochovali ho na berlínskom cintoríne Dorotheenstädtische za veľkých sympatií verejnosti a významných osobností z oblasti politiky a kultúry.

Aj po svojej smrti zostal postrachom „zomrelých“. Brecht pred nimi varoval už v roku 1941 vo svojej hre „Neodolateľný vzostup Artura Ui“, ktorá je trvalým poučením pre všetkých antifašistov.

Od

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *