Holocaust survivors and their relatives take part in the 78th anniversary of liberation of Nazi German Auschwitz-Birkenau death camp in Oswiecim, Poland January 27, 2023. Jakub Porzycki/Agencja Wyborcza.pl via REUTERS ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. POLAND OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN POLAND.

Ján Rohár

V poľskom Osvienčime nedávno oficiálne oslávili 78. výročie oslobodenia jedného z najstrašnejších nacistických vyhladzovacích táborov Auschwitz-Birkenau. Svet si 27. januára pripomína ako Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Spomienkové podujatie tohto roku poznačilo nepozvanie zástupcov Ruskej federácie napriek tomu, že tábor pred 78 rokmi oslobodila Červená armáda.

Už vlani predstaviteľ RF na zhromaždení nedostal slovo.Ako informuje BBC, múzeum Auschwitz-Birkenau tento rok odmietlo pozvať ruskú delegáciu a jeho riaditeľ Piotr Cywinski dokonca prirovnal vojnu na Ukrajine k hrôzam holokaustu. V prejave na pietnom akte vyhlásil, že tábor Auschwitz vytvorila nacistická megalománia a podobná chorá megalománia viedla k zničeniu Mariupola či Donecka.  

„Rusko, neschopné dobyť Ukrajinu, sa rozhodlo ju zničiť. Vidíme to každý deň, aj keď tu stojíme. A preto je ťažké tu dnes stáť,“ zdôraznil Cywinski pred účastníkmi spomienkovej slávnosti, na ktorej nechýbali ani tí, čo prežili genocídu židovského obyvateľstva počas 2. svetovej vojny.

Rusko v reakcii na to, že nedostalo pozvanie, vyhlásilo, že nezabudne na sovietskych vojakov, ktorí oslobodili Osvienčim. „Bez ohľadu na to, ako naši európski nepartneri vymýšľajú stále nové pokusy, akým spôsobom prepísať históriu, pamäť sovietskych hrdinov – osloboditeľov a hrôz nacizmu nemožno vymazať,“ uviedla vo vyjadrení hovorkyňa ruského MZV Maria Zacharovová.

Hlavný ruský rabín Berel Lazar vyjadril ľútosť nad tým, že RF vylúčili z pietnej spomienky, pričom upozornil, že „tieto politické hry nemajú v deň holokaustu miesto“. Pre agentúru AFP povedal: „Pre nás je to jednoznačne poníženie, pretože dokonale poznáme a pamätáme si úlohu Červenej armády pri oslobodzovaní Osvienčimu a pri víťazstve nad nemeckým nacizmom.“

Na zhromaždení sa naopak zúčastnili predstavitelia Spojených štátov na čele s manželom americkej viceprezidentky Doughom Emhoffom, prvým Židom v manželskom zväzku s jedným z dvoch najvyššie postavených predstaviteľov USA.

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu si pripomenuli aj v Nemecku. Kancelár Olaf Scholz prijal historickú zodpovednosť svojej krajiny za masové vraždenie Židov. Na sociálnej sieti napísal, že utrpenie šiestich miliónov nevinných zavraždených zostáva nezabudnuté.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *