Branislav Balogh

Po krátkej chorobe nás navždy v pokoji opustil bývalý policajt a účastník protifašistického odboja Ján Štefánik z Hnúšte, ktorý minulý rok oslávil storočnicu.

Počas druhej svetovej vojny bol povolaný do armády a v roku 1944 sa zapojil do SNP ako ženista. „Koncom mesiaca septembra 1944 som bol odvelený do Banskej Bystrice k Armádnemu pionierskemu práporu, kde bol veliteľ kapitán Fiam. Odtiaľ som bol zaradený na front na úsek Detva – Zvolenská Slatina,“ hovoril minulý rok, keď spomínal na kladenie protitankových mín.

Po prechode frontu od apríla 1945 do skončenia vojenskej služby v lete 1946 odstraňoval mínové polia a odstreľoval nevybuchnutú muníciu po Nemcoch. O tri roky neskôr sa stal príslušníkom ZNB a v služobnom pomere zotrval do roku 1977. Po prvotných skúsenostiach v Hronci a Krupine bol dva roky okrskárom v osade Ondrej, časti Slovenskej Ľupče. Od roku 1955 zakotvil na dlhých 22 rokov ako vyšetrovateľ v Hnúšti. Na miestnom oddelení si získal rešpekt, vyšetroval množstvo prípadov. Zbor opustil v hodnosti nadporučíka. Mnohoročnej službe vďačil za železnú rutinu a svedomitosť, ktorej sa držal až do posledných dní života.

Za službu v bezpečnostnom zbore, ako aj za aktívnu účasť v národnooslobodzovacom boji získal vyše dvadsať vyznamenaní. Pri príležitosti jeho stých narodenín mu minulý rok minister vnútra Roman Mikulec udelil Pamätnú medailu ministra vnútra SR III. stupňa. Posledná rozlúčka s Jánom Štefánikom sa uskutočnila 2. decembra 2022 v Hnúšti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *