Vo veku 100 rokov zomrel 25. marca vo svojom rodisku posledný žijúci letec RAF z bývalého Československa generál Emil Boček. Narodil sa 25. februára 1923 v Brne-Tuřanoch.

Z vlasti odišiel ilegálne koncom roka 1939 balkánskou cestou do Bejrútu. Následne bránil krajinu galského kohúta ako príslušník čs. armády vo Francúzsku. Po kapitulácii Paríža ho evakuovali do Spojeného kráľovstva, kde po absolvovaní kurzu pre mechanikov slúžil v tejto odbornosti v 312. stíhacej peruti Kráľovského vojenského letectva (RAF). V Kanade prešiel pilotným výcvikom a od októbra 1944 pôsobil ako pilot stíhacieho lietadla Spitfire v čs. 310. stíhacej peruti. Dokopy absolvoval 29 bojových letov.

Po vojne Emil Boček pracoval ako automechanik, neskôr ako sústružník. Slávy sa dočkal až po novembri 1989, keď ho postupne povýšil počnúc od hodnosti kapitána až po armádneho generála v. v. Získal tiež množstvo ocenení. V roku 2019 mu prezident ČR Miloš Zeman udelil najvyššie štátne vyznamenanie Rad bieleho leva 1. triedy.

Generál Boček bol kultivovaným a spoločenským človekom, ktorý rád porozprával o svojom pohnutom osude aj o svojich spolubojovníkoch. Pravidelne sa zúčastňoval na spomienkových podujatiach, v roku 2014 v Bratislave na odhalení Pamätnej tabule čs. vojakom, ktorí bojovali počas 2. svetovej vojny v RAF.

Česť jeho pamiatke! (bb)

Od

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *