(S využitím materiálov Soni Gyarfašovej publikovaných v Denníku N 27.11.2015 spracoval Braňo Balogh.)

So zármutkom sme prijali správu, že nás v marci vo veku 98 rokov opustil vojnový veterán, aktívny účastník hnutia odporu vo Francúzsku Ondrej Bubniak.

Rodák z Dúbravy pri Liptovskom Mikuláši vyrastal vo Francúzsku, kde sa spolu s ďalšími kamarátmi zapojil do Organizácie ozbrojeného odboja, k tzv. maquistom. Spomínal na vylodenie Spojencov v Normandii: „Keď vyloďovali, na toto sme čakali všetci. A to už bol veľký deň. I svoj život by sme boli dali,“ hovoril.
Úlohou partizánov bolo zastaviť postup nemeckej divízie. Aktívne sa podujali ničiť mosty a Nemcov zadržali až na desať dní. „Zabránili sme tú obrnenú nemeckú divíziu, nie bojom. Vyhadzovali sme do
vzduchu mosty. A museli sme strážiť, aby ich nedali dokopy a tadiaľ neprechádzali
,“ spomínal v roku 2015. Po tom, ako padol do nemeckého zajatia, sa mu podarilo prežiť vďaka šťastnej náhode: ako cudzinec z vtedy nejestvujúceho Československa presvedčil Nemcov, že je len civilista skrývajúci sa pred streľbou v lese. Po vojne sa Ondrej Bubniak stal zememeračom a neskôr sa vrátil aj s celou rodinou do Československa.

Členovia Oblastnej organizácie SZPB Liptovský Mikuláš ho poznali ako ,,Francúza “, ktorý
sa aktívne zúčastňoval spomienkových podujatí. Francúzsko na jeho hrdinstvo nikdy nezabudlo. Na 70. výročie Operácie Overlord ho pozvali do Normandie. „Vrátil som sa vtedy v čase na chvíľku späť. Bol to taký životný pocit,“ spomínal na stretnutie s poslednými spolubojovníkmi, kráľovnou Spojeného kráľovstva, francúzskym či americkým prezidentom na brehoch, kde sa vylodili Spojenci.

O rok neskôr bol pasovaný za rytiera Rádu čestnej légie, vyznamenanie mu odovzdal francúzsky veľvyslanec. Ondrej Bubniak bol posledným žijúcim priamym účastníkom 2. svetovej vojny zo Slovenska, oceneným najvyšším francúzskym štátnym vyznamenaním.

Na jeho pohrebe zazneli aj slová z kondolenčného telegramu od predsedu a tajomníka ÚR SZPB a kondolencia veľvyslanca Francúzska v SR.

Česť jeho pamiatke!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *