Ján Rohár

Výročie oslobodenie hlavného mesta sa vo väčšine civilizovaných krajín zvykne oslavovať ako mimoriadne významný deň. Príkladom môžu byť mohutné oslavy v Paríži. Žiaľ, bratislavský magistrát už druhý rok nezorganizoval spomienku na túto historickú udalosť.

Primátor Matúš Vallo minulý rok zaslal OblV SZPB v Bratislave list, v ktorom zdôvodnil nekonanie organizovaných osláv jeho úradom prebiehajúcou vojnou na Ukrajine. V tomto roku už prípis
ani neposielal, 78. výročie si v tajnosti uctil pri pamätníku Víťazstva na Námestí Eugena Suchoňa.
V príspevku na sociálnej sieti uviedol: „Oslobodenie Bratislavy má aj tento rok podobu tichej spomienky. Nechceme, aby si oslobodenie nášho mesta prisvojoval politický režim štátu, ktorý vedie krvavú vojnu u nášho suseda a ktorý sa použitím zbraní neváha vyhrážať celému slobodnému svetu.“


Na rovnaké miesto ako primátor Bratislavy prišiel s vencom aj predseda vlády Eduard Heger. Statusom
na sociálnej sieti si výročie pripomenula prezidentka Zuzana Čaputová. V rámci Bratislavy si ako jediní ofi ciálne pripomenuli oslobodenie v mestskej časti Vajnory. Na Slavíne sa okrem dopoludňajšej akcie SZPB poobede konalo aj zhromaždenie Smeru-SSD. O týchto podujatiach rozličným spôsobom informovala väčšina médií, vrátane súkromných televízií Markíza a TA3.

Verejnoprávna RTVS sa vo večernom spravodajstve o 78. výročí oslobodenia Bratislavy nezmienila ani slovkom. Bývalá ministerka kultúry Ľubica Laššáková z Hlasu-SD hovorí, že na odkaze hrdinov boja proti fašizmu je postavená hrdosť národa. Vedenie televízie by malo podľa nej odôvodniť, prečo sa rozhodlo neinformovať o týchto udalostiach. Na našu žiadosť o vyjadrenie zareagovala hovorkyňa RTVS Zuzana Vicelová s tým, že tejto téme venovali pozornosť v spravodajských reláciách o 12:00 a 14:00. V nich však dali priestor na vyjadrenie iba premiérovi Hegerovi. Do hlavného spravodajstva o 19:00 sa už zmienka o oslobodení Bratislavy nedostala vraj z dôvodu technických a ľudských kapacít. Pre vstup Fínska do NATO však vyčlenili až 9 minút. Podpredseda mediálneho výboru NR SR Dušan Jarjabek (Smer- SSD) vidí za konaním RTVS autocenzúru: „Ide o nový druh strachu, ktorý niekto zaviedol, je to krátkozraké a nedôstojné. V každom prípade,“ povedal pre Bojovník, „hraničí to so zdravým rozumom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *