Ivan Kvačkaj, KZV SR

Foto autor

Kultúrny dom v Pezinku takmer do posledného miesta zaplnili žiaci a študenti tunajších škôl. Za prítomnosti primátora mesta Romana Mácsa, poslanca NR SR Petra Kmeca, predsedu ZO SZPB Petra Kramára, zástupcu riaditeľa Múzea SNP Dalibora Lesníka, predstaviteľov Klubu Zväzu vojakov SR a ďalších hostí vystúpil na pódium sály partizán, aktívny účastník 2. svetovej vojny Vladimír Strmeň.

Mladým ľuďom vyrozprával svoju 95-ročnú životnú púť s dôrazom na Slovenské národné povstanie, na ktorom sa podieľal ako 17-ročný študent vojenskej hudobnej školy. Prežil útrapy tých ťažkých čias už ako jeden z posledných, ktorí ešte týmto spôsobom, stretnutiami so žiakmi a študentmi, vedia o tom pútavo hovoriť.

Súčasťou akcie bolo premietnutie krátkeho filmu Mlčanie, ktorý o ňom pripravilo Múzeum SNP. Kapitán v. v. Strmeň je známy nielen svojím živým rozprávaním, ale aj hrou na harmoniku a spevom rozličných pesničiek, najmä partizánskych, s ktorými sa i v Pezinku predstavil. Mladí ľudia sa spontánne zaujímali o boje, ktoré prežil, o stretnutia s nepriateľom v priamom kontakte, o tragédie jeho spolubojovníkov, no aj o jeho život po vojne. Študenti odchádzali z podujatia očividne spokojní.

Úspešné a poučné podujatie, ktoré spestril svojím programom aj spevák Pavel Drapák, spoluorganizovali ZO SZPB brigádneho generála Karola Pekníka Pezinok, Múzeum SNP Banská Bystrica a Pezinské kultúrne centrum. Nášmu jubilujúcemu hrdinovi želáme, aby sa so svojím typickým úsmevom na tvári dožil prinajmenšom magickej stovky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *