Benjamin Kruithof s dirigentom Jackom Martinom Händlerom,

Branislav Balogh

V stredu 24. mája prišiel hudobný svet o vynikajúceho hudobníka a organizátora hudobného života Jacka Martina Händlera. Opustil nás nečakane vo veku 75 rokov. Patril k najšľachetnejším propagátorom hodnôt antifašizmu na Slovensku.

Syn rodičov, ktorí prežili hrôzu koncentračných táborov si celoživotne v sebe niesol odkaz boja proti fašizmu a intolerancii. Jeho nástrojom boja za hodnoty humanizmu a ľudskosti boli husle a neskôr dirigentská palička. Vojnoví veteráni a členovia SZPB ho naposledy zažili na koncerte ku Dňu víťazstva nad fašizmom a Dňu Európy 9. mája v Redute, kam ich osobne pozval.       

Nadaný huslista študoval najprv na VŠVU u prof. Jána Skladaného a neskôr v triede jedného z najlepších svetových majstrov Davida Ojstracha na Čajkovského konzervatóriu v Moskve. V roku 1982 sa stal členom orchestra Bayreuther Festspielorchester a pôsobil tam spolu štrnásť sezón. Neskôr založil v Luxemburgu teleso Solistes Européens Luxembourg. Nikdy však nezabudol na rodné Slovensko a pravidelne tu vystupoval.

Hlavným posolstvom svetoznámeho dirigenta bolo preklenúť názorové rozdiely v spoločnosti prostredníctvom hudby. Jack M. Händler bol činorodým a pedantným človekom, ktorý veril v schopnosť odovzdať osobnú tragédiu genocídy ďalším generáciám. Na dôstojnú pripomienku holokaustu uviedol v Múzeu holokaustu v Seredi viacerých majstrov 18. storočia, ale aj židovských umelcov.

Bol vymenovaný za veľvyslanca EÚ pre interkultúrny dialóg a v roku 2009 za veľvyslanca pre inováciu a kreativitu. Bol držiteľom Radu bielej ruže Fínska, luxemburského radu Officier de l´Ordre Gran-Ducal, L´Ordre de la couronne de chêne, Médaille d´Or du Mérite Européen, Čestného kríža za vedu a umenie Rakúskej republiky, Kríža Spolkovej republiky Nemecka a od tohto roku aj Radu Ľudovíta Štúra II. triedy. Bol aktívnym členom bratislavskej Židovskej náboženskej obce. Česť jeho pamiatke, nech je jeho duša zviazaná vo zväzku večného života!