Malý Slavín

Martin Krno

Foto Petr Švanda

Tradičné, 32. stretnutie na Malom Slavíne pri pomníku dvom sovietskym vojakom Nikolajeva I. Jefimuškina a Ivana S. Gorjunova, ktorí padlým pri oslobodzovaní Bratislavy začiatkom apríla 1945, sa uskutočnilo utorok 14. mája.

Na podujatí vládla vynikajúca atmosféra. Pri dôstojnom pietnom akte ej pietnej spomienke na červenoarmejcov, i v družných besedách pri guláši a opekaní špekáčikov. Aj tohto roku mal akciu pod palcom Oblastný výbor SZPB Bratislava, Klub Nového slova, krajská organizácia strany Smer-SSD a hnutie Socialisti.sk.

Na jar pred 79 rokmi v Malých Karpatoch prebiehali krvavé boje. Podľa pamätníkov z blízkej Rače červenoarmejcom pomáhali slovenskí partizáni, ktorých však obkľúčili ustupujúci Nemci. A tak im vyrazili Sovieti na pomoc, pritom 4. apríla dvaja padli na tomto mieste, kde ich druhovia pochovali. Neskôr ich pozostatky preniesli na „veľký“ Slavín.

Napokon i na našom území bol nacizmus  porazený. Vďaka hrdinstvu státisícov sovietskych a rumunských vojakov, ale aj príslušníkom Prvého čs. armádneho zboru sa náš národ nestal obeťou genocídy. Od konca druhej svetovej vojny môžu generácie Sloveniek a Slovákov slobodne a plnohodnotne napĺňať svoje životy.

V utorok sa dva nízkokapacitné autobusy raz otočili, aby mohli hore odviesť okolo 80 ľudí. Dobrý tucet si to na Malý Slavín poctivo odšliapala, ďalší prišli na bicykloch. Po uvítaní prítomných vystúpila s príhovorom poslankyňa Európskeho parlamentu Katarína Roth Neveďalová (Smer-SSD).

Na záver pietneho aktu zaspievala bieloruská umelkyňa Valentina Zeleninová známu skladbu Kaťuša, nečudo, že ostatní sa k nej spontánne pridali. A to ich už na susednej lúke čakal guláš, špekáčiky o živé rozhovory.

Obloha bola sýtomodrá, takže o počasí sme nemuseli veľa diskutovať. To už skôr o spoločenskej situácii a o osobných zážitkoch. Veď mnohí sa navzájom stretávajú len tu, raz do roka