9. 5. 2023. Ivan Ožvát (druhý zľava) a Eva Mária Chalupová s člernmi KVH Nitra
Martin Krno
Foto: autor a Ladislav Skrak
Reťaz osláv 78. výročia oslobodenia Slovenska spod nacistického jarma pokračovali v prvých májových dňoch spomienkovými podujatiami vo viacerých obciach a mestách, až napokon vyvrcholili 8. a 9. mája slávnostnými zhromaždeniami pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom a ukončenia 2. svetovej vojny v Európe.
Pravda, nie je slávnosť ako slávnosť. Originálne si ich vysvetlil dnes už odídený minister Roman Mikulec (OĽaNO). Do histórie vstúpil ako šéf rezortu vnútra, ktorý po konzultáciách s ministrami obrany a zahraničných vecí zakázal pri pietnych aktoch používať zvukovú techniku, hudbu, zástavy, spievať štátnu hymnu, príhovory, čestnú stráž…
Kváziodporúčanie ministra Mikulca
Oficiálne to síce nenariadil, „iba“ odporučil. V praxi2 sa to však prejavilo tak, že štátna správa, ktorá vo väčších mestách tradične organizuje tieto podujatia, Mikulca na slovo poslúchla, niekde padli na ostatných spoluorganizátorov aj vyhrážky. Riaditelia štátnych škôl žiakov k pomníkom oslobodenia radšej nepustili, vojenské kapely ostali zavreté v kasárňach a samospráva reagovala diferencovane, zväčša podľa straníckeho trička starostu či primátora.
Iróniou na zraze najvyšších ústavných činiteľov 8. mája pri Hrobe neznámeho vojaka ministrov prípis ignorovali iba čiastočne. Tam hudba, dokonca aj Nad Tatrou sa blýska, vyhrávala, no prezidentka Zuzana Čaputová, odchádzajúci premiér Eduard Heger a prítomní členovia jeho vlády mlčali. Mimochodom, so SZPB vôbec nepočítali, troch účastníkov odboja tam priviezli na mašine ministerstva obrany ako „nezávislé osobnosti“.
Presne na tú istú hodinu pozval Okresný úrad Bratislava vedenie SZPB na Slavín. Tichý obrad usporiadal úpenlivo podľa nôt, ktoré rozdal minister vnútra. S vencom postupne prišli: predseda NR SR Boris Kollár, veľvyslanec Ukrajiny Myroslav Kastran s dvoma poslancami za SaS Petrom Osuským a Ondrej Dostálom, zástupca okresnej správy, delegácia SZPB (Viliam Longauer, Jozef Ťažký, Martin Krno a Peter Baroš) a na záver hlúčik osôb s belaso-žltými zástavami.
Vraj z ideologických dôvodov?
Po pietnom akte novinári obkľúčili šéfa parlamentu, ktorý na otázku, prečo narušil jednotné gesto ostatných ústavných činiteľov a nešiel s nimi na dunajské nábrežie, reagoval: „Doteraz som 8. mája chodieval na Slavín. Prečo by som to mal zmeniť?“ A dodal: „Slovensko neoslobodil jeden neznámy vojak, ale predovšetkým Červená armáda. Takmer 7 000 jej príslušníkov leží práve tu.“
Od začiatku decembra 2022, keď odhalili oficiálne protokolárne miesto na Rázusovom nábreží, doteraz zavítali na Slovensko trikrát hlavy spriatelených štátov. Kytice kládli na všelijaké pomníčky v Bratislava, ale ani raz nezavítali k Hrobu neznámeho vojaka. Pritom práve to sa uvádzalo ako hlavný dôvod jeho postavenia.
Existuje teda vážne podozrenie, že dnes už exminister obrany Jaroslav Naď sa poponáhľal s realizáciou tohto projektu najmä preto, aby sa vládni činitelia nemuseli „unúvať“ na vojenský cintorín červenoarmejcov nad mestom, no aby ostali pri Dunaji. Z ideologických dôvodov.
S vlastným ozvučením a hymnou
Členovia SZPB vystúpili tradične na Slavín 9. mája. Aby sme sa vyhli vlaňajšiemu škandálu, keď túto národnú kultúrnu pamiatku doslova okupovalo akési občianske združenie pasované za obrancu ukrajinského národa, s časovým predstihom sme si rezervovali pietny areál.
Samozrejme, nešlo o mĺkvu tryznu, ale o oslavu víťazstva slobody nad fašizmom, mieru nad vojnou, dobra nad zlom a nenávisťou. Nechýbali ani transparenty, slovenské a historické sovietske zástavy. Profesionálnych vojakov na čestnej stráži plnohodnotne nahradili dobrovoľníci z KVH Nitra.
Tak ako predchádzajúce roky sa bratislavskí členovia SZPB zaobišli bez štátnej správy. Mali sme vlastné ozvučenie s hudbou, slovenskú hymnu zaspieval dlhoročný sólista Opery SND Ivan Ožvát, Rúfusove verše zarecitovala členka Činohry SND Eva Mária Chalupová. Osobitne sme privítali priamych účastníkov protifašistického odboja Annu Bergerovú, Karola Kunu a preživšieho holokaust Ivana Pasternáka.
My nemáme kam ustúpiť
Podpredseda Ústrednej rady SZPB Jozef Ťažký v prejave na adresu súčasnej medzinárodnej situácie o. i. povedal: „Snaha o diskreditáciu Ruska nepriamo rehabilituje fašistov či kolaborantov s fašizmom, prebúdza extrémistické sily. Je to tichý, pomalý a zákerný boj o zmýšľanie ľudí využívajúci šovinistické pudy a neznalosť histórie.“ Ďalej zdôraznil: „My v SZPB ešte máme možnosti získavať a konfrontovať si poznatky s pomaly sa strácajúcou generáciou, ktorá hrôzy vojny osobne prežila. Zaväzujeme sa tieto fakty udržať v pamäti a pri živote. Jednoducho, my nemáme kam ustúpiť.“
Okrem členov bratislavskej oblastnej organizácie Zväzu prišli na Slavín aj autobusy s členmi zo Žiaru nad Hronom a Varína, delegácie z Nitry, Galanty a Trenčína na čele s podpredsedom samosprávneho kraja Michalom Bartekom. K zhromaždeniu sa pripojilo aj občianske združenie Vojenský veterán Bratislava, Zväz Rusov na Slovensku a ďalšie spoločenské organizácie či radoví občania.
Pre úplnosť treba dodať, že sa deň predtým na Slavín konal masový míting strany Smer SSD, na ktorom vystúpil tajomník ÚR SZPB Viliam Longauer. Hlas SD usporiadal 8. mája oslavy oslobodenia v areáli Múzea SNP v Banskej Bystrici.