foto: roma.corriereobjects.it, spracoval Ján Rohár podľa theguardian
V nedeľu sa v Ríme konalo spomienkové zhromaždenie pri príležitosti 46. výročia smrti troch talianskych neofašistov. Účastníci zhromaždenia sa netajili svojou náklonnosťou k fašizmu, čo opakovane prejavili spoločným zdvihnutím pravice (hajlovaním). V reakcii na to talianske opozičné strany vyzvali na rozpustenie talianskych neofašistických strán a potrestanie prejavov fašizmu.
Ako uvádza britský denník The Guardian, dav demonštrantov sa zhromaždil pred bývalým sídlom Talianskeho sociálneho hnutia (MSI), neofašistickej strany založenej po druhej svetovej vojne, ktorá sa neskôr premenovala na stranu súčasnej premiérky Giorgii Meloniovej Bratia Talianska.
Vo videu, ktoré bolo zdieľané na internete, je vidieť mužov stojacich v rade so zdvihnutou pravicou. Je počuť typický neofašistický taliansky pokrik „Za všetkých padlých kamarátov“.
Talianska opozícia udalosť prirovnala k scénam z Mussoliniho Talianska. „Rím, 7. januára 2024. Vyzerá to ako v roku 1924,“ napísala na sociálnej sieti Elly Schlein, líderka stredoľavej Demokratickej strany. „To, čo sa stalo, je neprijateľné. Neofašistické skupiny musia byť rozpustené, ako hovorí ústava.“
Fabio Rampelli, politik vládnej strany Bratia Talianska, reagoval, že aj keď sa strana nevzdala spomienky „na troch chlapcov barbarsky zavraždených pred 46 rokmi“, politika strany je podľa neho na „svetelné roky“ vzdialená od prejavov neofašistov. „Nezúčastňujeme sa podobných demonštrácií, nie je to náš štýl,“ dodal zástupca postfašistickej vládnej strany.
Minister zahraničných vecí Antonio Tajani, ktorý po Silviovi Berlusconim prevzal vedenie koaličnej strany Forza Italia, povedal, že akékoľvek oslavy diktatúry treba odsúdiť.
Prejavy fašizmu sú v Taliansku tolerované napriek tomu, že propagáciu fašizmu zakázala priamo povojnová talianska ústava. Podobné zhromaždenia nie sú v Taliansku výnimočné a konali aj za predchádzajúcich vlád, vrátane ľavicových. „Je zarážajúce, že táto otvorene ospravedlňujúca demonštrácia fašizmu je v Taliansku povolená, zatiaľ čo v Nemecku a iných krajinách by boli všetci zatknutí,“ povedal Paolo Berizzi, novinár z La Repubblica, ktorý sa špecializuje na otázky extrémnej pravice v Taliansku. „Deje sa to každý rok, vrátane pozdravov a rôznych fašistických rituálov, bez ohľadu na to, ktorá vláda je pri moci, je to hanba štátu.“