Ján Rohár
Ani zmena na poste ministra zahraničných vecí nezmenila doslova hanebný postoj diplomatického zastúpenia SR pri OSN, neschopného odsúdiť glorifikáciu nacizmu a neonacizmu.
Ešte minulý rok 19. decembra 2023 prijalo Valné zhromaždenie OSN rezolúciu „proti glorifikácii nacizmu, neonacizmu a iných praktík, ktoré prispievajú k eskalácii súčasných foriem rasizmu, rasovej diskriminácie, xenofóbie a súvisiacej intolerancie“. Za návrh rezolúcie hlasovalo 118 štátov, proti bolo 49 a hlasovania sa zdržalo 14 štátov. Slovensko rovnako ako v roku 2022 hlasovalo spoločne s USA, Ukrajinou, Nemeckom, Japonskom a ďalšími štátmi proti návrhu rezolúcie. Švajčiarsko či Južná Kórea sa hlasovania zdržali.
Schválená rezolúcia, ktorú do Valného zhromaždenia každoročne predkladá zástupca Ruskej federácie okrem iného obsahuje ustanovenia, ktoré ostro odsudzujú incidenty súvisiace s glorifikáciou a propagandou nacizmu a vítajú snahy o zachovanie historickej pravdy. Rezolúcia tiež odporúča prijať opatrenia, ktoré zabránia popieraniu zločinov proti ľudskosti a preskúmaniu výsledkov druhej svetovej vojny.
Taktiež „bez výhrad odsudzuje“ akékoľvek popieranie alebo pokus o popieranie holokaustu, ako aj akýkoľvek prejav náboženskej neznášanlivosti, podnecovanie, obťažovanie či násilie voči osobám alebo komunitám na základe etnického pôvodu alebo náboženského presvedčenia.
SZPB roky upozorňuje na neprijateľný postoj slovenskej diplomacie v tejto otázke, keď niečo deklarujeme doma a iné na najvyššej medzinárodnej úrovni. V minulosti sa slovenská delegácia pravidelne pri podobných rezolúciách zdržala hlasovania. V roku 2022 Slovensko prvýkrát hlasovalo priamo proti rezolúcii a rovnaký postoj sa zopakoval aj v decembri 2023.
My, členovia a sympatizanti SZPB, ale aj vedenie SZPB musíme vyvinúť maximálny tlak na našich politikov a diplomatov, aby sa podobná medzinárodná hanba viac nezopakovala. Či dokedy budeme v menšine štátov sveta neschopných odsúdiť glorifikáciu nacizmu vo všetkých jeho formách?