Dve Kataríny Frišová za SZPB a Kocúrová Ftáčniková za Klub Nového slova kladú kvety k pomníku. Za nimi predseda KNS Jozef Lysý, odbojárka Anna Bergerová a tajomník ÚR SZPB Viliam Longauer
Katarína Frišová, tajomníčka OblV SZPB Bratislava
Znie to až neuveriteľne, ale bratislavskí antifašisti organizovane vyšli k pomníčku dvoch červenoarmejcov, ktorí padli v oslobodzovacích bojoch 4. apríla 1945 v lesoch nad miestnou časťou Rača, 12. mája 2022 už po 30-krát.
Vyše stovky prítomných privítal v ten krásny slnečný deň pri vynovenom pamätníku prof. Jozef Lysý, predseda občianskeho združenia Klub Nového slova, ktoré je spoluorganizátorom tohto podujatia. Okrem iných privítal bývalú partizánku Annu Bergerovú a tajomníka ÚR SZPV Viliama Longauera.
Slová o mierovom spolužití
Nechýbali ani protivojnové verše jednej našej členky a o slovo požiadala aj zástupkyňa Zväzu Rusov na Slovensku Anna Pirogovová, ktorá pochádza z ukrajinského regiónu Polesie. Vyslovila sa za mierové spolužitie všetkých národov a poďakovala sa, ako vzdávame úctu našim osloboditeľom.
S hlavným príhovorom vystúpil predseda OblV v Bratislave Martin Krno. Pripomenul, že za tradíciou pochodu na Malý Slavín stál niekdajší predseda mestskej organizácie SDĽ a neskôr primátor Bratislavy Milan Ftáčnik, s ktorým sme sa naposledy rozlúčili práve pred rokom. Začiatkom apríla 1993, pri príležitosti 58. výročia oslobodenia nášho hlavného mesta sa tu zišli iba dve desiatky ľudí.
Pretože v ďalších ročníkov sa opakovalo studené počasie, raz dokonca snežilo, padlo rozhodnutie presunúť akciu k výročiu víťazstva nad fašizmom v Európe, prvú sobotu po 9. máji. Postupne sa pridávali členovia KNS, SZPB a Klubu bratislavských antifašistov pri strane Smer, ale aj diplomatické misie v Bratislave – Ruskej federácie, Bieloruska, sporadicky aj Ukrajiny a pred troma rokmi i Číny.
Priatelia sa stretli po dlhých mesiacoch
V roku 2019 na Malý Slavín zavítalo okolo 250 osôb, no v čase protipandemických opatrení len členovia organizačného výboru a niekoľko informovaných nadšencov. Žiaľ, tohto roku sme mohli na základe nových podmienok Mestských lesov usporiadať podujatie iba v pracovnom dni, preto sem pochopiteľne neprišli peši či na bicykloch reprezentanti mladších ročníkov, ktorí cez týždeň pracujú alebo chodia do školy.
Napriek tomu si to teraz zväčša dôchodcovia užívali, veď pre mnohých to bola po vyše dvoch rokoch prvá hromadná akcia v prírode, viacerí priatelia sa stretli po dlhých mesiacoch. A k tomu tradičný guláš a špekáčky… Veru zavládlo veselie. Súčasne sme úspešne otestovali nové zariadenia v areáli, vrátane moderných stolov, lavíc a troch ohnísk.
Telesné pozostatky dvoch padlých sovietskych vojakov Nikolaja I. Jefimuškina a Ivana S. Gorjunova niekedy v 50. rokoch preniesli z Malého Slavína na „veľký“. Ich mená sme objavili na vyleštených žulových tabuliach na mohyle nad mestom, kde snívajú svoj večný sen. Čo keby ich kadejakí demonštranti nerušili?