Na oslavách víťazstva nad fašizmom v Liptove

Slávnostné zhromaždenie na Námestí osloboditeľov v Liptovskom Mikuláši 7. mája.

Martin Krno

Foto: Lýdia Kokavcová, Tibor Šuľa a mesto Liptovský Mikuláš

Aby budúcnosť bola mierová. S týmto sympatickým lajtmotívom sa uskutočnili 7. mája v Liptovskom Mikuláši uskutočnili pietne akty venované Dňu víťazstva nad fašizmom, na ktorých sa zúčastnili aj členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov z Bratislavy.

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ

Konali sa pri pomníkoch postavených Na Námestí na počesť vojakom Červenej armády a Mikulášanom, ktorí hrdinsky zahynuli v 2. svetovej vojne. Predstavitelia mesta, Akadémie ozbrojených síl generála M. R. Štefánika, viacerých združení odbojárov a vojenských veteránov a verejnosť si pripomenuli 79. výročie „dôležitého okamihu dejín, ktorý ukončil dlhodobý a najbrutálnejší vojnový konflikt v dejinách ľudstva“.

So slávnostnými príhovormi vystúpili prednosta Okresného úradu Jakub Haluška a predseda OblV SZPB v Liptovskom Mikuláši genpor. Marián Áč. Väčšina prítomných sa potom presunula na vojenský cintorín v priestore Háj Nicovô, aby vzdala hold vyše 1 350 Čechom, Slovákom a Rusínom z Prvého čs. armádneho zboru, ktorí položili svoje životy v bojoch za oslobodenie vlasti od nemeckých okupantov a domácich kolaborantov.

Po speváckom zbore sa ujal slova viceprimátor Ľuboš Trizna. (Primátor Ján Blcháč vtedy musel byť na rokovaní parlamentu v Bratislave.) Ani jarný dáždik v záver spomienkového zhromaždenia nenarušil dobrý dojem z osláv. Hádam neprezradíme štátne tajomstvo, keď dodáme, že nová koaličná vláda uvažuje, že ústredné oslavy okrúhleho jubilea porážky fašizmu a nacizmu v Európe sa uskutočnia práve na tejto vyvýšenine nad Liptovským Mikulášom.

Galéria – oslavy v Liptovskom Mikuláši:

RUŽOMBEROK

Pod hlavičkou mesta Ružomberok, Kultúrneho domu A. Hlinku a Oblastného výbor SZPB sa konal na druhý deň – 8. mája pietny akt na počesť 79. výročia víťazstva nad fašizmom pred pamätnými tabuľami pri Liptovskom múzeu v Ružomberku.

Na nich vytesané mená Ružomberčanov, ktorí zahynuli počas 1. a 2. svetovej vojny, vrátane vysokého počtu židovských občanov zavraždených v nacistických táboroch smrti. Osobitnú tabuľka má interbrigadista Jozef Májek, rodák z miestnej časti Vlkolínec, ktorý padol na strane republikánov v španielskej občianskej vojne.

Slávnostné podujatie v metropole Dolného Liptova otvorila a básne recitovala sympatická vedúca Bjornsonovho domu Alexandra Staňová. Hlavný prejav predniesol primátor Ružomberka Ľubomír Kubáň. Okrem členov oblastnej organizácie SZPB na čele s jej predsedom Róbertom Fajtom prišli aj zástupcovia okresnej štátnej správy a Ústrednej vojenskej nemocnice SNP. (Medzi nimi sme zazreli aj bývalého ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, ktorý sa vrátil do tohto významného zdravotného zariadenia.)

Vo všetkých prejavoch, ale aj v neformálnych debatách účastníkov osláv rezonovala, aj vzhľadom na súčasnú medzinárodnú situáciu, požiadavka trvalého mieru. S tým, že sme teraz oslavovali víťazstvo nad fašizmom v Európe, táto myšlienka nie je paradoxná. Veď aj naším osloboditeľom spred 79 rokov išlo predovšetkým o nastolenie spravodlivého mieru na celom svete.

Galéria – oslavy v Ružomberku:

Od admin