SÚ Predseda OblV SZPB Martin Krno počas príhovoru v Slávičom údolí, 20. februára 2023

Katarína Frišová, tajomníčka OblV SZPB Bratislava

Foto: Petr Švanda a Eva Polláková

Devätnásteho februára uplynulo 78 rokov od tragickej udalosti, keď spojenecké letectvo omylom prepadlo pri rakúskom mestečku Melk neoznačené vojenské nákladiaky s významnými politickými väzňami z prvého transportu z Bratislavy, ktorý mal namierené do koncentračného tábora v Mauthausene.

Pri tejto príležitosti sa bratislavskí odbojári stretli pondelok 20. februára na cintoríne v Slávičom údolí, kde sa nad hromadným hrobom obetí z Melku a zavraždených v Mauthausene nachádza zrekonštruovaný pamätník od akademického sochára Tibora Bártfaja a architekta Ivana Salaya.

Predseda OblV SZPB Martin Krno v prejave detailne opísal brutalitu nemeckých nacistov, ktorí zakázali ostatným Slovákom poskytnúť prvú pomoc postihnutým spolubojovníkom. Z nich väčšina s veľkými bolesťami zomierala na postupné vykrvácanie. Pridal aj nové, dosiaľ neznáme fakty o piatom transporte politických väzňov zo Slovenska, ktorých všetkých na sklonku druhej svetovej vojne poslali  Nemci za asistencie slovenských gardistov do plynovej komory.

Na podujatí sme privítali aj starostku mestskej časti Bratislavy Karlova Ves Danu Čahojovú, ktorá sa pod vplyvom Krnovho rozprávania a najnovších udalostí z Ukrajiny k prítomným spontánne, no o to dojímavejšie prihovorila s výzvou k trvalému mieru. Na akcii nechýbal ani tajomník ÚR SZPB Viliam Longauer a priami účastníci odboja Karol Kuna a Anna Bergerová, ktorá pani starostku za jej pekné slová srdečne vystískala.

Galéria:

Od admin