Ján Rohár

Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) si na dnes predvolala na ministerstvo riaditeľa Múzea SNP. Nepredvolala si ho preto, aby diskutovala o nejakej forme podpory pre Múzeum, ktoré samo muselo zafinancovať bez podpory ministerstva celoštátne oslavy SNP, ale len preto, aby sa zbavila kritického riaditeľa.

V rámci krátkeho 2-minutového stretnutia Stanislavovi Mičevovi oznámila jeho odvolanie z funkcie generálneho riaditeľa Múzea SNP. Tento krok Ministerstvo kultúry na svojej stránke vysvetlilo tým, že riaditeľ musí zabezpečovať realizáciu rozhodnutí ministerstva do chodu organizácie. Múzeum SNP čakajú organizačné zmeny iniciované ministerkou kultúry súvisiace s rozdelením zložiek múzea medzi ministerstvo kultúry a ministerstvo obrany, voči čomu sa Mičev od začiatku tvrdo postavil.

Na obranu Múzea SNP vznikla aj petícia do ktorej sa zapojilo viac než 5 tisíc ľudí vrátane viacerých významných domácich a zahraničných odborných kapacít. Podporu Múzeu SNP deklarovali aj priami účastníci SNP z ktorých napríklad Anna Bergerová osobne prosila ministra obrany Naďa, aby zachoval Múzeum SNP celonárodné či Vladimír Strmeň, ktorý apeloval na ústavných činiteľov priamo v naživo vysielanom prejave na Centrálnych oslavách SNP v Banskej Bystrici. Svoje rozhodné stanovisko v tejto veci prijala aj Ústredná rada SZPB, ktorá podľa predsedu Sečkára naďalej zotrváva na svojej pozícií.

K 30. septembru odvolaný riaditeľ Mičev pre Bojovník hovorí, že odvolanie očakával, no myslel si, že k nemu dôjde až po schválení zmeny zákona v NR SR. „Zdá sa, že aby som nekomplikoval, ako generálny riaditeľ Múzea SNP cestu tejto nezmyselnej právnej normy predloženom ministerstvom kultúry, tak sa rozhodla pani ministerka, že sa ma týmto spôsobom zbaví“, dodal Mičev. O novom riaditeľovi či riaditeľke Múzea SNP ministerka Milanová dosiaľ nerozhodla.

Už teraz je ale jasné, že Múzeom SNP príde o digitalizačné  centrum, ktoré prejde pod Slovenskú národnú galériu a takisto aj o národnú expozíciu v Auschwitz-Birkenau, ktorá prejde – podľa vyjadrenia ministerky – „pod Múzeum holokaustu v Seredi“. Fakt, že toto múzeum nemá právnu subjektivitu a preto nemôže podpísať zmluvu o správe národnej expozície s múzeom v bývalom koncentračnom tábore, je len jedným z dôkazov, že ministerka kukltúry nemá ani len šajnu o tom, o čom hovorí.

Bojovník sa téme bude v najbližších dňoch opäť venovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *