Ministerka kultúry Natália Milanová po dvojminútovej živej diskusii oznámila Stanislavovi Mičevovi, že ho odvoláva z funkcie generálneho riaditeľa Múzea SNP v Banskej Bystrici. Ako hodnotíte jej rozhodnutie?

Boris Zala, exposlanec NR SR a EP: Tento krok má za cieľov zbaviť sa riaditeľa, ktorý 16 rokov drží integritu Múzea SNP, jeho medzinárodnú prestíž a pokrokový profil. Súčasne rozložiť túto inštitúciu na malé časti a tak podkopať jej spoločenský vplyv. Ide o priamy útok na pokrokovú historickú tradíciu Povstania, ktoré je pilierom občianskej a pokrokovej tradície. Stanislav Mičev tak svojím odborným profilom, ako aj hodnotovou orientáciou intenzívne rozvíjal túto tradíciu, na ktorej stojí slovenská štátnosť. Útok na integritu múzea a jeho riaditeľa vnímam ako súčasť plazivého pokusu tento základ nášho štátu odbúrať a otvoriť tak cestu k jeho pretvoreniu na nacionálno-klerikálnom základe.

Boris Zala

Ján Stena, sociológ: Považujem to za škandalózny čin. Táto vláda akoby nevedela, čo robiť pozitívne pre Slovensko, ničí históriu, na ktorú máme byť hrdí. Stanislav Mičev bol správny človek na správnom mieste. Vyslovujem mu uznanie za to, čo z Múzea SNP vytvoril. A dúfam, že sa tam vráti.

Ján Stena

Pavol Demeš, zahraničnopolitický analytik, bývalý minister medzinárodných vzťahov SR: Mne to skôr vychádza tak, že vážny problém vo vedení nie je v Múzeu SNP v Banskej Bystrici, ale na Námestí SNP v Bratislave, kde sídli rezort kultúry.

Pavol Demeš

Jaroslav Volf, bývalý predseda SDSS a poslanec NR SR: S použitím úbohej argumentácie ministerka očividne na základe politicky motivovaných pokynov odvolala človeka, ktorý pre Múzeum SNP žil a bol príkladom zápasu proti fašizmu a jeho pohrobkom. Je to hanba a výsmech slušným ľuďom, ktorými sa pred voľbami dnešní mocní zaštiťovali. Hádam sa ešte Stanislav Mičev a všetci slušní ľudia dočkajú satisfakcie.

Katarína Hradská, historička: Verejne ďakujem Stanislavovi Mičevovi a jeho kolegom za dlhoročnú spoluprácu. Bolo mi cťou participovať na spoločných projektoch, ktoré prispeli k prehĺbeniu historického vedomia nielen mládeže.

Katarína Hradská

Peter Weisenbacher, Inštitút ľudských práv: Je to „len“ jedno z množstva hlúpych, nezodpovedných a škodlivých rozhodnutí súčasnej vlády. Múzeum sa pod vedením Stanislava Mičeva stalo medzinárodne rešpektovanou a oceňovanou ustanovizňou. Prečo ju chcú zničiť? Potrebujú si nakradnúť? Zároveň je to dôkaz, že vládna koalícia strpí iba ľudí, ktorí poslúchajú, držia hubu a krok, lebo nebolo iného dôvodu Mičeva odvolať ako fakt, že nesúhlasil s ich vyšinutým nápadom včleniť múzeum pod ministerstvo obrany.

Vladimír Bajan, bývalý predseda BSK a viacnásobný starosta Petržalky: Odvolanie pána Mičeva z funkcie šéfa Múzea SNP je doteraz najväčšie chrapúnstvo ministerky kultúry Natálie Milanovej. Neskutočné svinstvo…

Juraj Marušiak, historik a politológ: Hodnotím to ako primitívnu demonštráciu sily. Ministerka kultúry dala najavo, že svoje rozhodnutia nepotrebuje zdôvodňovať. Či už pri odvolaní Mičeva alebo pri prijatí rozhodnutia o presune múzea pod Vojenský historický ústav. Práve za Stanislava Mičeva sa Múzeum SNP zmenilo zo stagnujúcej inštitúcie na dôležitú kultúrnu ustanovizeň. Mičev je navyše človek s jednoznačnou protifašistickou integritou, ktorou sa autorka primitívneho rasistického protirómskeho blogu pochváliť nemôže.

Juraj Marušiak

(ao)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *