Takmer 250 tisícový Rotherham vo Veľkej Británii bol vo februári svedkom protiimigrantského protestu. Motiváciou pre protestujúcich bolo protiutečenecké násilie z 10. februára v liverpoolskej štvrti Knowsley.

Miestna ubytovňa pre utečencov sa stala miestom útoku na jej obyvateľov. Pri zásahu boli zadržané tri osoby, ktoré zapálili policajné vozidlo.

Napriek ráznemu odsúdeniu zo strany politikov mali radikáli odvahu zorganizovať protest aj v Rotherhame. Obyvatelia reagovali petíciou, kde sa prihlásili k nutnosti chrániť práva prisťahovalcov a zdôraznili ich dlhodobý prínos pre celý región. V mestskej časti Manvers žije mnoho prisťahovalcov, čo bolo dôvodom, že si ju fašistické skupiny Yorkshirská ruža (YR) a Patriotická alternatíva (PA) vybrali za miesto svojho protimigračného ťaženia. Sú to skupiny, ktoré si ako miesto na svoje demonštrácie vyberajú ubytovacie zariadenia pre imigrantov a utečencov. Inak tomu nebolo ani 18. februára, keď sa asi osemdesiatčlenná skupina zišla pred budovou bývalého hotela Holiday Inn. Reakciou bola manifestácia antifašistov zo združenia Postavme sa rasizmu (SUTR). Počtom približne 400 účastníkov výrazne prečíslili pravicových extrémistov. Manifestáciu podporil na diaľku aj bývalý líder Labouristickej strany JeremyCorbyn: „Najlepšia ochrana proti rasizmu je solidarita pracujúcej triedy,“ uviedol. Súbežne s Rotherhamskou mobilizáciou sa zišli antifašisti aj v Liverpoolskej štvrti Knowsley. Podľa odhadov novín Socialist Worker prišlo až tisíc podporovateľov antifašistických myšlienok.

(Podľa theguideliverpool.com a socialistworker.co.uk spracoval Branislav Balogh)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *