Valné zhromaždenie OSN (VZ OSN) schválilo v deň výročia začiatku vojny na Ukrajine rezolúciu, ktorá žiada od Ruska okamžité stiahnutie sa z jej teritória a ukončenie bojov. Požaduje, aby „Ruská federácia okamžite, úplne a bezpodmienečne stiahla všetky svoje vojenské sily z ukrajinského územia“.

Spolu 141 zo 193 štátov zahlasovali za dokument, sedem bolo proti a 32 krajín vrátane Číny a Indie sa hlasovania zdržali.


Okrem USA, Kanady a všetkých členov EÚ hlasovali za prijatie rezolúcie aj Srbsko či Izrael. Podpora Kyjeva sa od vlaňajšieho októbra o čosi zmenila. Ruskú anexiu štyroch ukrajinských regió nov vtedy odsúdilo 143 krajín. Samotné Rusko rezolúciu odmietlo. Jeho veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia označil Ukrajincov za neonacistov a obvinil Západ z obetovania krajiny a rozvojového sveta v túžbe poraziť Rusko. „Sú pripravení ponoriť celý svet do pekla vojny, aby si udržali vlastnú hegemóniu,“
uviedol Nebenzia počas rozpravy.

„Valné zhromaždenie OSN dnes prehovorilo veľmi jasne,“ reagoval na schválenie rezolúcie šéf diplomacie EÚ Josep Borrell. „Toto hlasovanie ukazuje, že medzinárodné spoločenstvo stojí pri Ukrajine.“ K nemu sa pridal japonský minister zahraničných vecí Yoshimasa Hayashi: „Budúci rok by sme sa tu nemali stretnúť pri príležitosti druhého výročia tejto nezmyselnej vojenskej agresie,“ uviedol. „Rusko to môže a musí zastaviť, hneď zajtra,“ reagovala francúzska ministerka zahraničia Catherine Colonna.


(red., foto: Loey Felipe/OSN)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *