Vysokoškolský profesor Svetozár Krno má mnoho záľub, no dominujú dve: zbieranie vedomostí a cestovanie. Ešte na strednej škole a potom v roku 2019 prešiel trasu, ktorú nám len nedávno predstavil vo svojej ostatnej knižke Z devínskeho brala na Duklu s podtitulom Cesta hrdinov SNP.

„Moje cesty sú hybridné,“ oznámil prítomným hosťom v Klube nového slova a Inštitúte ASA, kde sa prezentácia začiatkom februára konala. „Všeličo hádžem na stôl a potom sa to snažím zlučovať.“ A tak sme sa dozvedeli, že inšpiráciou pri poznávaní domova aj sveta (kde sa vzhľadom na svoje početné cesty cíti ako doma) mu boli slovenskí horolezci, ktorí zdolávali Tirič Mir či Nanga Parbat. A potom partizáni, vrátane jeho otca a starého otca. „Veľmi ma zaujímalo, kto bol v Povstaní, doslova som hľadal menoslovy ľudí. Vrátane tých, ktorí boli na nesprávnej strane dejín. Lebo aj Nemci boli partizánmi, dlho im nechceli dať pušky. Aj Maďari, niektoré jednotky boli čisto maďarské, išlo o ľudí prepustených zo zajatia,“ upozorňoval autor na rôzne podoby dejinných udalostí.

Autor knižky o Ceste hrdinov SNP Svetozár Krno

Na 769 kilometrovej trase, ktorá prechádza 19 pohoriami, sa od čias Povstania veľa zmenilo. „Napríklad sú tam štyri miesta, cez ktoré sa už nedá prejsť, lebo tam nedávno vznikli poľovné revíry,“ hovorí Krno so sklamaním v hlase. Ale pribudli napríklad útulne s jedlom a teplými vecami (nezriedka postavené zo zdrojov Európskej únie), kde máte pocit, „akoby si odtiaľ ktosi len odskočil na huby“. Sú čisté a bezpečné.

Ešte aj teraz, pri premietaní fotografií z putovania vidno, aký obohacujúci zážitok to bol pre dlhoročného pedagóga. Prečítal veľa príbehov, spomienok, rozprávaní a mnoho z nich sa mu vyplavilo práve počas cesty. „Každý z partizánov si do Povstania bral aj svoje starosti či radosti. Rudolf Viest mal trombózu, Ján Golian sa zasa stal čerstvým otcom,“ konštatuje. A čo mu na ceste chýbalo? Azda viac pomníkov pre amerických a britských vojakov, ktorí aj Slovensku pomáhali zbaviť sa Hitlera. „Jeden som videl vo Svätom Jure a druhý za Trenčianskymi Teplicami,“ hovorí.

Cestopis zo slávnej partizánskej trasy je teda na svete. Už sa len vybrať za zážitkami, vraj nebudeme ľutovať. „Tá cesta má spiritualitu,“ uzatvára autor a cestovateľ Svetozár Krno.

Svetozár Krno: Z devínskeho brala na Duklu. Cesta hrdinov SNP. Vyd. Karpaty-Infopress, 360 strán

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *