Branislav Balogh

Foto autor

Oslávili sme jubileá zaslúžilých členiek oblastnej organizácie SZPB Bratislava: 90 rokov života Lýdie Pivovarcsiovej a Justíny Borotovej a 92. narodeniny Eleny Hrčkovej. Podnet k stretnutiu dal súčasný predseda ZO Staré Mesto Peter Boldi, ktorý je novým členom predsedníctva OblV SZPB. Spolu s tajomníčkou Katarínou Frišovou sa postarali o milé posedenie.

Lýdia Pivovarcsyová pochádza zo židovskej rodiny Steinerovcov, ktorí vlastnili známy antikvariát v historickom centre hlavného mesta. Po vojne pôsobila desaťročia ako učiteľka a organizátorka školstva. Na dôchodku bola dekádu pracovníčkou Židovskej náboženskej obce a vypomáhala i vtedajšiemu predsedovi SZPB Jánovi Husákovi.

Spolu s manželom prof. Jánom Borotom bola Justína Borotová priamou účastníčkou SNP, na dôchodku pripravovali viaceré podujatia v ZO Bratislava-Ružinov. Elena Hrčková z partizánskej rodiny (jej brata pochovali so spolubojovníkmi na vrchu Roh) pracovala na rozličných postoch v štátnej správe. Svoj organizačný talent využívala aj počas 22-ročného pôsobenia na čele ZO SZPB v bratislavskom Starom Meste.

Podpredseda ÚR SZPB Jozef Ťažký oslávenkyniam zo srdca zablahoželal a spolu s predsedom OblV Martinom Krnom odovzdal Pozdravné listy a Čestné uznania. Krno vyzdvihol dlhoročnú činnosť všetkých troch a poďakoval im za všetko, čo vykonali pre skultúrnenie slovenskej spoločnosti, osobitne v práci s mládežou.

Po formalitách sa začala družná debata pri káve o životných skúsenostiach, ale aj o osobnom prežívaní Povstania či holokaustu. V tejto súvislosti prizvaný člen ÚR SZPB Ivan Pasternák spolu s Lýdiou Pivovarcsyovou zdôraznili význam vnútornej sily nevyhnutnej na to, aby ťažko skúšaný človek išiel ďalej, aktívne žil, no súčasne pripomínal tragickú minulosť a zvyšoval o nej povedomie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *