Branislav Balogh

Zasadacia miestnosť ÚR SZPB v Bratislave 27. apríla viditeľne ožila. Premenila sa na miesto oslavy 95. narodenín výnimočného muža, Karola Kunu.

Vyše tridsiatka hostí prišla vzdať úctu otcovi rodiny, partizánovi, funkcionárovi Zväzu a bývalému vysokému štátnemu úradníkovi. Pochádzal z rodiny, ktorá sa v Bobrovci (o. Liptovský Mikuláš) aktívne zapojila do ilegálnej činnosti. Sám sprvoti roznášal ilegálne zásielky, neskôr sa stal príslušníkom 9. liptovského partizánskeho oddielu.

„Chodil som zásadne bez legitimácie. Tú partizánsku som nemohol mať pri sebe. Ak by ma chytili Nemci, bolo by zle. No a keby som medzi partizánov prišiel s občianskym preukazom, podozrievali by ma, že som zved či špión. Preto ma vždy sprevádza sovietsky oficier Ivan Seršeň. Koncom decembra 1944 ho fašisti chytili, mučili a obesili s ďalšími troma slovenskými partizánmi v Medzibrode, rozprával člen predsedníctva ÚR SZPB, ktorý už ako šestnásťročný verboval obyvateľov okolitých obcí do boja. Na rodný Liptov dodnes s láskou spomína a často ho navštevuje.

Po vojne a štúdiu na Vysokej škole ekonomickej Kuna pracoval v oblasti štátnej kontroly. Vrcholom jeho kariéry bol post námestníka ministra výstavby, ktorý vykonával vyše 30 rokov. Najdôležitejšie momenty jeho života zhrnul v laudáciu tajomník ÚR SZPB Viliam Longauer. Podpredseda ÚR Jozef Ťažký oslávencovi zaželal, aby sa takto všetci stretli aj na oslave jeho storočnice.

Medzi gratulantmi nechýbali ani priami účastníci SNP Anna Bergerová a Branislav Tvarožek, či bývalí spolupracovníci z ministerstva. Jubilanta si uctili aj všetci pracovníci Oddelenia vojnových veteránov a vojenských dôchodcov MO SR. Ich prítomnosť využil predseda OblV SZPB Martin Krno na prediskutovanie aktuálnych otázok. O skvelú atmosféru sa postaral mužský spevokol Rodokmeň, ktorý oslávenca, ako sa vyjadril, „nabil energiou na ďalšie roky“.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *