Branislav Balogh

V srdci bratislavského Starého Mesta, na kultovom obytnom dome a niekdajšom kine Metropol na Špitálskej ulici osadili reliéfnu tabuľu. Dvojportrét z dielne akademického sochára Milana Lukáča je venovaný rodine Tvarožkovcov. Rodáci z Brezovej pod Bradlom a priatelia rodiny tak chceli splatiť dlh, ktorý pociťovali voči súrodencom Jurajovi a Tomášovi.

Tomáš ako finančník a Juraj ako architekt najprv presadili výstavbu Mestskej sporiteľne a kaviarne Metropol. Písali sa 20. a 30. roky minulého storočia. Aj vďaka týmto budovám dostala Bratislava nádych moderného európskeho mesta. No a keďže o jej modernosť sa zaslúžili aj títo dvaja Slováci, cítili sa tam dobre všetci, ktorí prišli z iných kútov krajiny.

„Keby sme mali nájsť vo svojej dobe najrevolučnejšiu slovenskú modernú funkcionalistickú budovu, bola by ňou určite Mestská sporiteľňa,“ uvádza sa v Registri modernej architektúry Oddelenia architektúry Historického ústavu SAV.

Aktívni boli aj v Povstaní

Juraj Tvarožek bol významným medzivojnovým architektom, okrem iných prác osádzal sochu sv. Václava stojacu v Prahe na Václavskom námestí. Po tom, ako v roku 1914 narukoval do rakúsko-uhorskej armády, padol do ruského zajatia. V tábore pre zajatcov pomáhal projektovať sibírske mesto Kemerovo. „Zaslúžil sa v ňom o výstavbu zhruba 1 200 rodinných domov, školy, nemocnice, kostola a montážnych hál,“ opisuje rodinnú históriu synovec, dnes 97-ročný Branislav Tvarožek.

Mladší z bratov Tomáš vraj v mladosti pekne maľoval. Otec mu však naplánoval dráhu finančníka. Po práci v pražskej Živnostenskej banke sa stal bankovým úradníkom vo Vrbovom, v Novom Meste nad Váhom, Ružomberku a napokon vo Viedni. Po roku 1939 organizoval prechody vlastencov z Protektorátu na Slovensko.

V pozícii riaditeľa Mestskej sporiteľne v hlavnom meste Slovenska podporoval ilegálny odboj, v septembri 1944 sa stal poslancom povstaleckej NR v Banskej Bystrici. Po vojne pôsobil krátko ako povereník pre financie, predčasne zomrel v júli 1945. Juraj bol legionárom, zúčastnil sa na Povstaní, neskôr ho väznili komunisti.

Príbehy zabudnutých s nádejou

Vojnový veterán Branislav Tvarožek na podujatí vyzdvihol aktivity strýka Tomáša. „Bola to banka, ktorej výťažok išiel na potreby mesta, a nie nikomu do vrecka,“ pripomenul verejno-prospešný rozmer bankového ústavu. Okolnosti, za ktorých Tomáš zomrel, boli podľa Branislava Tvarožka podivné.

V príhovore o zásluhách rodiny Tvarožkovcov pokračovala reportérka a publicistka RTVS Soňa Gyarfášová: „Je veľmi dôležité, že sa do verejného priestoru vracajú príbehy týchto zabudnutých demokratov. Môžeme na ne nadväzovať. Keď máme pocit, že nám chýba nádej, tak nádej je práve v ich príbehoch. Na Tvarožkovcoch je sympatické, že boli celoživotnými demokratmi, v ich príbehu nájdeme hodnotu spravodlivosti aj slobody. Skrátka románový príbeh.“ Pripomenula aj osud Jaroslava Dvořáčka, obľúbeného prevádzkara kaviarne Metropolka, ktorého počas fašizmu väznili v Ilave a roky po februári 1948 strávil v uránových baniach v Jáchymove, kde aj zomrel.

Na záver stretnutia odovzdal predseda Správnej rady ÚPN Jerguš Sivoš Pamätnú medailu a ďakovný list rodinám Tvarožkovcov a Dvořáčkovcov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *