Zatknuté ženy počas povstania vo varšavskom gete.
Podľa spravodajstva DW a FB Martina Korčoka spracoval Branislav Balogh
Vo Varšave si pripomenuli 80. výročie povstania v tamojšom gete, kam nacisti postupne vtesnali takmer 400-tisíc Židov. Počas pesachového večera v pondelok 19. apríla 1943 vtrhli do geta jednotky SS s jediným cieľom: zlikvidovať ho. Na odpor sa im postavila časť obyvateľov, ktorú viedol Mordechaj Anielewitz. Židovské hnutie odporu vyše mesiaca čelilo vycvičeným jednotkám, ktoré boli v presile.
Na spomienkovom ceremoniáli po prvý krát vystúpil nemecký spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier. ,,Ako nemecký spolkový prezident dnes stojím pred vami a skláňam sa pred odvážnymi bojovníkmi vo varšavskom gete,“ povedal v historickom prejave, a dodal: ,,Stojím dnes pred vami a prosím vás o odpustenie za zločiny, ktoré tu spáchali Nemci.“ V prítomnosti poľského prezidenta Andrzeja Dudu a izraelského prezidenta Isaaca Herzoga vyzdvihol bezprecedentnú schopnosť zmierenia napriek nesmierne tragickým a bolestným udalostiam počas holokaustu.
Fran-Walter Steinmeier nezostal len pri minulosti. Kritizoval súčasnú ruskú agresiu na Ukrajine prinášajúcu utrpenie, násilie a deštrukciu, kritiku smeroval aj voči prezidentovi RF Vladimirovi Putinovi. Jeho činy sú podľa Steinmeira výsmechom medzinárodnému právu.
Poľský prezident vzdal úctu všetkým, ktorí sa do povstania zapojili. Pre Poliakov a celú židovskú diaspóru sú symbolom odvahy a odhodlania. Isaac Herzog povstalcov nazval „symbolmi hrdinstva v najtemnejšej hodine ľudstva“.
Na Slovensku sme si výročie varšavského povstania pripomenuli niekoľkými podujatiami. Poľský inštitút v Bratislave zorganizoval spomienkový koncert Teatro Colorato v Bratislave. V mene SZPB sa ho zúčastnil člen ÚR a preživší holokaust Ivan Pasternák. Koncert Ghetto v podaní André Ochodla a The Odem’s Quintet pod vedením kontrabasistu Adama Żuchowského bol hudobnou poctou obetiam povstania vo varšavskom gete, obsahujúcou niekoľko piesní s hudbou súčasných poľských skladateľov na texty židovských autorov, úzko spätých s Poľskom.
Vrcholným podujatím za účasti ústavných činiteľov a veľvyslancov bola vernisáž výstavy Nezaberajú žiadny priestor v Múzeu holokaustu v Seredi.