Chargéd’affaires SR v Bieloruskej republiky Katarína Žáková (druhá_zľava) na pietnom akte pri pomníku kpt. Jána Nálepku v Jeľsku.

Martin Krno, foto: redakcia

Bielorusi nezabúdajú na jediného Slováka, ktorý za pôsobenie vo Veľkej vlasteneckej vojne (VVV) získal čestný titul Hrdina Sovietskeho zväzu. Kapitána Jána Nálepku pred 20 Šuster vymenoval do hodnosti brigádneho generála in memoriam.

Ján Nálepka a gen. Alexander Saburov po prechode k bieloruským partizanom.

Nechcem byť neskromný, no medzi tými, čo za to u Rudolfa Šustra loboval, bol aj môj otec, spisovateľ Miloš Krno, autor románu Vrátim sa živý o rodákovi zo Smižian a scenáru slovensko-bieloruského filmu z roku 1972 Zajtra bude neskoro s mladým hercom Milanom Kňažkom v titulnej role.

Spomienkové podujatia v Jeľsku

V meste Jeľsk (Homeľská oblasť) sa 15. mája sa konali podujatia venované 80. výročiu oslobodenia Bieloruska od nacistických okupantov a 81. výročiu prechodu slovenských vojakov na stranu sovietskych partizánov, ktorý sa uskutočnil v ten deň roku 1943 pri dedine Remezy.

Nálepka so spravodajským dôstojníkom npor. I. Lysákom, dôstojníkom pre výzbroj por. M. Petrom, strelníkom P. Benkovičom a ďalšími sa na základe dohovoru prešli k partizánskemu zväzku gen. A. N. Saburova, ktorý ich osobne privítal.

Pomník Hrdinovi ZSSR Jánovi Nálepkovi v Jeľsku.

Na druhý deň bol tento akt dodatočne zdokumentovaný filmovou kamerou. Nálepka padol na čele jednotky slovenských partizánov pri oslobodzovaní ukrajinského mesta Ovruč 16. novembra 1943.

Slovenská chargé d’affaires Po slávnostnom stretnutí, ktoré usporiadali pri pamätníku J. Nálepku, oficiálna delegácia aktivistov projektu Jedno víťazstvo pre všetkých navštívila miestne historické múzeum. Jeho riaditeľka L. I. Noviková hosťom predstavila expozíciu venovanú pamiatke hrdinu zo Slovenska. Potom sa delegácia zoznámila na Jeľskom okresnom gymnáziu s tematickou výstavou o VVV.

Vykonný riaditeľ projektu Jeden mier pre všetkých J. Traksalis a riaditeľka historického múzea v Jeľsku L. Novikova

Ešte predtým 8. mája navštívila Jeľsk chargé d’affaires SR v Bieloruskej republiky Katarína Žáková, aby sa zúčastnila na spomienkovom akte pri pamätníku hrdinu ZSSR kpt. J. Nálepku a asistovala pri zasadení Stromu mieru a priateľstva pri tamojšej Strednej škole č. 1.

Od admin