Martin Krno

Foto: Tibor Šuľa

Pod hlavičkou mesta Ružomberok, Kultúrneho domu A. Hlinku a Oblastného výbor SZPB sa konal 8. mája pietny akt na počesť 79. výročia víťazstva nad fašizmom pred pamätnými tabuľami pri Liptovskom múzeu.

Na nich vytesané mená Ružomberčanov, ktorí zahynuli počas 1. a 2. svetovej vojny, vrátane vysokého počtu židovských občanov zavraždených v nacistických táboroch smrti. Osobitnú tabuľka má interbrigadista Jozef Májek, rodák z miestnej časti Vlkolínec, ktorý padol na strane republikánov v španielskej občianskej vojne.

Slávnostné podujatie v metropole Dolného Liptova otvorila a básne recitovala sympatická vedúca Bjornsonovho domu Alexandra Staňová. Hlavný prejav predniesol primátor Ružomberka Ľubomír Kubáň.

Okrem členov SZPB na čele s predsedom jej oblastnej organizácie Róbertom Fajtom (aj s genmjr. Igorom Čomborom a predsedom OblV Bratislava Martinom Krnom) prišli o. i. zástupcovia okresnej štátnej správy a Ústrednej vojenskej nemocnice SNP. Medzi nimi sme zazreli bývalého ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, ktorý sa vrátil pracovať do tohto významného zdravotného zariadenia.

Vo všetkých prejavoch, ale aj v neformálnych debatách účastníkov osláv rezonovala vzhľadom na súčasnú medzinárodnú situáciu požiadavka trvalého mieru. Veď i naším osloboditeľom spred 79 rokov išlo najmä o porážku zločineckého režimu a nastolenie spravodlivého mieru na celom svete.

Galéria:

Od admin