Branislav Balogh
Z 13. na 14. februára si Drážďany pripomenuli 77. výročie zbombardovania mesta. Predsedníčka nemeckého parlamentu Bärbel Basová (SPD) skonštatovala, že si tento čin politici musia pripomínať znova a znova. Pri bombardovaní podľa expertov prišlo o život 25-tisíc ľudí, zväčša civilistov a nálet spôsobil závratnú deštrukciu hodnotných stavieb. Na cintoríne Nordfriedhof si ich pamiatku spolu s primátorom Drážďan a ďalšími politikmi uctila položením vencov.
Zatiaľ čo demokratickí politici myslia pri tom na poučenie z nacistickej minulosti, neonacisti výročie využívajú na je ospravedlňovanie. Smrť obyvateľov Drážďan stavajú do roviny s vražednými praktikami nacistov. Nálety na Hitlerovo Nemecko dokonca nazývajú bombardovací holokaust (Bombenholocaust).
Tento rok mestom pochodovalo 500 až 800 stúpencov neofašizmu, neonacizmu a krajnej pravice. Na čele stáli politici extrémistických strán Pravica (Die Rechte) a Tretia cesta (Dritter Weg). Proti ich akcii sa postavili miestni antifašisti, ako aj bežní občania. Podľa nemeckého rozhlasu sa približne 3-tisíc ľudí zapojilo do manifestácie za mier a toleranciu. Polícia použila proti týmto demonštrantom slzný plyn a predviedla tri osoby.
Nevraživosť zo strany extrémistov pocítili aj členovia internetovej redakcie vue.critique, ktorých hlúčik protestujúcich najprv častoval vyhrážkami, aby prestali podujatie zaznamenávať, následne ich napadli aj fyzicky.