Martin Krno

Na protivojnovom zhromaždení na Hodžovom námestí v Bratislave vystúpila aj Anna Bergerová, ktorá sa s mamou a staršou sestrou v roku 1944 ako 15-ročná pridala k partizánskej brigáde Ľudovíta Kukorelliho.

Dlhoročná členka SZPB niekoľkonásobne zožala potlesk medzi stovkami prítomných a pochvalne sa o jej príhovore vyjadrili desiatky ľudí na sociálnych sieťach. Napríklad tento: „Vyše 90-ročná pani presne pomenovala, čo sa deje a aké to má následky, … áno pamätá si.“

Absolútne najsilnejší prejav

Hlavný organizátor podujatia, publicista a historik Eduard Chmelár na FB o. i. napísal: „Bol to pre mňa absolútne najsilnejší prejav, pri ktorom som mal problém udržať emócie na uzde. Bola to totálna improvizácia, neplánovaná ani z jednej strany, len som ju zazrel v dave a poprosil, či nechce povedať pár slov. Výsledok ste videli: bolo to čisté, spontánne, úprimné. A navyše táto 93-ročná pani, chodiaca o barlách, zahanbila všetkých, ktorým bolo ďaleko merať na mierový míting v Bratislave cestu z Trnavy či Nitry. Ona podľa svojich slov musela. A podala najsilnejšie svedectvo, prečo mier bez zbraní.“

Na ustanovujúcom zhromaždení občianskeho združenia Zjednotení za mier sa pred dvoma rokmi zúčastnili aj viacerí predstavitelia SZPB. Nedávno zorganizovalo petíciu za diplomatické riešenie vojny na Ukrajine, ktorú podpísali známe osobnosti spoločenského, vedeckého a kultúrneho života zo Slovenskej i Českej republiky. Vlády a hlavy všetkých štátov sveta vyzvali, aby namiesto posielania zbraní, predlžovania vojny a ďalšieho krviprelievania vyvinuli maximálny tlak na diplomatické vyriešenie konfliktu.

Táto výzva sa stala 21. septembra súčasťou aj mierového pochodu od Prezidentského paláca popri Úradu vlády na Námestí Slobody až k sídlu ministerstva zahraničných vecí na Hlbokej ulici. Podporilo ju vyše štyri desiatky osobností, napríklad bývalý prezident Ivan Gašparovič, niekdajší minister zahraničných vecí ČR a predseda Valného zhromaždenia OSN Jan Kavan (vystúpil aj na bratislavskom mítingu), spisovateľ Jozef Banáš, hudobník Marián Greksa či herečky Mária Kráľovičová a Božidara Turzonovová.

Na zhromaždenie prišli stovky Bratislavčanov aj obyvateľov z ostatných miest

Naši strážcovia demokracie?

„K mierovému pochodu sa budem ešte dlho vracať, pretože to bola jedna z najkrajších akcií, ktoré som organizoval,“ konštatoval člen SZPB Chmelár. „Neskutočne sa hanbím za polovzdelanú a predajnú bandu, ktorá si nejakým omylom hovorí novinári. Mali tu výnimočných ľudí, akých nemajú možnosť stretnúť každý deň. Ponúkli sme im exkluzívne rozhovory s najzaujímavejšími osobnosťami, no všetky médiá hlavného prúdu bez výnimky, vrátane verejnoprávnych platených z našich daní, ich tak dôsledne bojkotovali. Paralelu na to môžete nájsť len v totalitných režimoch.“

Účastníci podujatia si vypočuli aj ľudsky hlboké posolstvo ukrajinskej koordinátorky Medzinárodnej ženskej ligy za mier a slobodu Niny Potarskej, ktorá porozprávala o trpkých skúsenostiach bežných Ukrajincov z posledných rokov. Zaujala ju skupinka mladých militantných trollov, ktorí obďaleč stáli s transparentmi, že nechcú dialóg. Chcela sa s nimi chcela porozprávať, no agresívne na ňu zaútočili, že vraj nie je pravá Ukrajinka, ale špinavá kolaborantka, Ani náznak kritického uvažovania a schopnosti porozumieť, o čo jej ide.

„Večer pri víne mi povedala,“ prezradil Eduard Chmelár, „že pre ňu to bol mentálny tréning. Jan Kavan ju doplnil, že mu pripomenuli obvinenie z kontrarevolúcie, ktorým ho počastovali fanatickí zväzáci za minulého režimu tesne pred tým, ako musel utiecť do exilu. Mňa pred dvadsiatimi rokmi takto urážali mladí neonacisti, ktorí vtedy ešte neboli poslancami slovenského parlamentu, no pouličnými bitkármi.“

Na záver mierového mítingu Nina Potarska, Jan Kavan a Eduard Chmelár vypustili biele holubice

Od admin