Ján Rohár

Na poslednom kongrese Medzinárodnej federácie účastníkov odboja (FIR) v Barcelone sa udeľovali prestížne ceny Michela Vanderborghta. Cena je pomenovaná po Michelovi Vanderborghtovi (1925-2010), belgickom partizánovi a dlhoročnom prezidentovi FIR. Cenou sa zvykne oceňovať ľudí a iniciatívy, ktoré sa zaviazali zachovávať politické dedičstvo protifašistického odboja.

Cenu získali napríklad:

  • Liliana Segre – talianska senátorka a preživšia holokaustu v Auschwitz-Birkenau
  • Teresa Alonso – dieťa občianskej vojny v Španielsku, evakuovaná do ZSSR, kde prežila obliehanie Leningradu a následne bojovala v Komsomolských brigádach
  • Delfína Tomás – ako dieťa unikla z fašistického Frankovho Španielska do Francúzska a neskôr Rakúska, kde úzko spolupracovala s FIR a Svetovou radou pre mier

Slovensko, ktoré vo FIR zastupuje SZPB nominovalo na toto ocenenie folklórnu spevácku skupinu VRBOVIANKA zo Želiezoviec. Veľmi si vážime každú folklórnu skupinu na Slovensku, no keďže ide o prestížne protifašistické ocenenie udeľované na XIX. kongrese FIR, zástupca SZPB mohol túto možnosť využiť a pravdepodobne poslednýkrát na túto cenu navrhnúť niekoho zo stále žijúcich priamych účastníkov Slovenského národného povstania alebo iného účastníka odboja. Sú našim žijúcim klenotom, na ktorý musíme byť v medzinárodnej komunite antifašistov hrdí! Nezazlievam predsedovi ZO SZPB Želiezovce, že na kongrese v Barcelone navrhol oceniť lokálnu folklórnu skupinu, no iste možno konštatovať, že vedenie SZPB túto významnú udalosť zásadne podcenilo. V SZPB sa pritom angažujú viacerí významní bývalí vrcholoví štátni predstavitelia a diplomati, ktorí mohli SZPB a v prenesenom význame aj Slovensko, dôstojne zastúpiť.

Len na doplnenie v minulosti túto cenu získalo viacero priamych účastníkov a odbojárov, ako napríklad Max van den Bergh (Holandsko), Giorgio Moraitis (Grécko) a posmrtne veterán Červenej armády Alexej Petrovič Maresjev (Rusko).

Edit: Historik a publicista Eduard Chmelár si v reakcii na zverejnené informácie nedáva servítku pred ústa a otvorene píše, že „vybrať na prestížne protifašistické ocenenie namiesto posledných žijúcich hrdinov SNP nejakú folklórnu skupinu je hanebnosť a ignorantstvo najhrubšieho zrna.“

Stanovisko Jozefa Ťažkého:

Návrh na ocenenie folklórnej skupiny na kongrese FIR v Barcelone svedčí o vzťahu SZPB a jeho súčasného vedenia k tejto medzinárodnej organizácii. V SZPB si určite neuvedomujú čo FIR je. Je pravdou, že na fungovanie a členstvo vo FIR bolo potrebné finančne prispievať. Nikdy na to nebolo dosť prostriedkov a tak sa vzťah k FIRu budoval ako k organizácii, ktorá iba pýta peniaze. Osobne som mal možnosť zúčastniť sa konferencie FIRu v Budapešti a neskôr na kongrese FIRu v Belehrade. V prvom prípade s predsedom SZPB p.Sečkárom, v Belehrade s podpredsedom pre medzinárodné vzťahy SZPB p.Drotárom. Ich prítomnosť a verejné vystúpenia boli generálnym sekretárom FIRu p.Schneiderom i predsedom FIRu p.Hantym vysoko ocenené. Faktom je, že cestovné náklady uhradil na obe podujatia sponzor. Pri všetkej úcte k folklórnym tradíciám, návrh na ocenenie folklórnej skupiny FIRom je hanebnosť najhrubšieho zrna. Tu sa absolútne stotožňujem s p. Eduardom Chmelárom. Tu už rozum zastáva nad nápadom ľudí vo vedení SZPB takéto niečo vôbec navrhnúť. V čase keď dochádza k mobilizácii ultrapravicových a extrémistických organizácií,na ktoré aj vo FIR upozorňujú je na zaplakanie. Ale čo sa dá čakať od vedenia, ktoré si vrúcne potriasa rukami s odštiepencami strany, ktorá v značnej miere popierala práve hodnoty, ktoré SZPB má obhajovať. Neviem si pomôcť zrejme po 18. zjazde v SZPB prechádzajú na zveľaďovanie folklórnych tradícií.

Od admin