Turisti na pietnom akte pri pomníku na začiatku doliny Šaling
Milan Kováčik
Foto Milan a Jozef Kováčik
Turistický oddiel Čierny Balog v spolupráci s obecným úradom usporiadal poslednú augustovú sobotu 49. ročník pochodu vďaky Po stopách SNP.
Jeho súčasťou je nielen pripomenúť si túto významnú udalosť, ale pritiahnuť i mladšie ročníky k aktívnemu pohybu peknou prírodou v rozľahlom chotári obce, ktorého dominantou je mohutný Klenovský Vepor.
Pred požiarnou zbrojnicou v najvyššie položenej sa osade Dobroč sa 27. augusta zaregistrovalo okolo 200 účastníkov. Každý si mohol vybrať z troch trás podľa zdatnosti a chuti. Všetky mali spoločné: pietny akt pri pamätnom mieste SNP, výstup na Klenovský Vepor (1 338 m. n.m.) a zostup do cieľa k poľovníckej chate Boldiška v doline Šaling. Tu už od rána partia obetavých ľudí z poľovného združenia Dobroč varila guláš.
Prvá skupina asi stovky turistov sa autobusom začiatkom rána vyviezla na štart pri povstaleckom cintoríne na Tlstom Javore, kde odpočíva 39 povstaleckých vojakov. Po pietnom akte začali zdolávať cez Vepor 20-kilometrovú trasu.
Druhá partia cca 80 turistov tiež cestovala autobusom. Na začiatku doliny Šaling sa zastavili nad horárňou, aby spolu s predsedom ZO SZPB v Čiernom Balogu Rudolfom Kováčikom položili veniec k pamätnej tabuli s textom: „Na tomto mieste v hrdinskom boji za slobodu padol neznámy sovietsky partizán a náš občan Ján Kováčik. Česť ich pamiatke.“ Oboch zastrelili fašisti 26. októbra 1944. Autobus pokračoval cez dolinu Pomyváč do sedla Chlpavice, odtiaľ turisti vystupovali najprv na Vepor a následne zostupovali ku chate pred Boldiškou.
Tretia skupina 15 turistov sa vydala na cestu o 9.00. Viedli ich starosta Čierneho Balogu František Budovec a predseda turistického oddielu Ivan Kučerák. Najprv na znak úcty k hrdinom SNP položili veniec pri pomníku obranných bojov a guľometčíka Jozefa Schona na začiatku doliny Páleničné. Potom cestovali hore Čiernou dolinou takmer až na Zadnú Kýčeru. Tam sa začala previerka ich kondície – strmý výstup na Vepor a späť ku Boldiške.
Okolo poludnia začala v diaľke strašiť hrmavica. Mnoho turistov sa radšej rozhodlo na skorý zostup z Vepra, kde blesky udierajú najčastejšie. Takto sa vzdali tradičnej dvojkilometrovej prechádzky masívom Vepra na jeho južnú stranu k studničke Jánošíkova slza nazvanej podľa rovnomennej povesti rodáka Ladislava Ťažkého. Verme, že mnoho z nás si 19. septembra pripomenie nedožité 98. narodeniny tohto významného slovenského spisovateľa, ktorý svojimi románmi a povesťami oslávil aj svoje rodisko.
V cieli pri chate pred Boldiškou účastníkom chutil guláš a najmä držkový perkelt. Rozchádzali sa s predsavzatím, že sa stretnú o rok, už pri 50. ročníku Pochodu vďaky.