Na vaše otázky odpovedá košický lekár MUDr. Ahmad Gharaibeh, PhD, MPH

Dobrý deň, aký máte postoj k očkovaniu proti Covid-19. Vedeli by ste vysvetliť, v čom sa líšia jednotlivé vakcíny? Budeme mať ako seniori na výber, ktorou vakcínou sa dáme zaočkovať? 

Rudolf, Svidník

Typy očkovacích látok (vakcíny) poznáme nasledovné:

  1. Vakcína je živý oslabený mikroorganizmus: OPV, hepatitída A, osýpky, mumps, ružienka, žltá zimnica, varicella, zoster, tuberkulóza.
  2. usmrtený mikroorganizmus: Polio IPV, besnota, pertussis, Q horúčka, týfus, cholera, mor, chrípka, hepatidída B, Vakcíny na nový koronavirus sinopharm a sinovac  (čínske)
  3. subcelulárene fragmenty: Chrípka, pertussis -acelulárna, Haemofilus influenzae b, Streptococcus pneumoniae, Neisseria meningitidis,hepatitída B
  4. Toxoidy: Cl.tetaní, Corynebacterium diphteriae, Vibrio cholerae
  5. Geneticky modifikované vírusy zo zvierat: Adenovirus Oxford-AstraZeneca alebo z iného vírusu ako vakcína Johnson & Johnson alebo Sputnik V (ruská)
  6. RNA a DNA: Messenger Vakcíny na nový koronavírus Pfizer-BioNTech a Moderna

Očkovať sa proti Covidu 19 odporúčam každému. I na iné choroby, ak máme na konkrétnu infekčnú chorobu vakcínu. Bohužiaľ, na Slovensku nám vláda nedá na výber medzi očkovacími latkami.  Osobne preferujem klasickú vakcínu od Sinofarmu (čínsku).

Od admin