Členovia OblV SZPB Trnava si spoločne s pracovníkmi Vojenského archívu – centrálnej registratúry Trnava pripomenuli 31. marca výročie oslobodenia mesta. foto T. Prokopová

Branislav Balogh

Aktivitu okolo petičnej akcie, počas ktorej sa podarilo vyzbierať vyše 2200 podpisov, priblížil hosť konferencie a predseda petičného výboru Anton Práznovský. Práve petícia občanov spolu s vyjednávaním Oblastného výboru SZPB s mestom Trnava presvedčila samosprávu, aby zachovala a rekonštruovala Pamätník oslobodenia s názvom Víťazstvo na pôvodnom mieste, teda na Námestí SNP.

Po rekonštrukcii námestia sa tak monument vráti na miesto, hoci otočený smerom k soche M. R. Štefánika. Účastníci konferencie si uctili viacerých zosnulých priamych účastníkov SNP, spomeňme člena petičného výboru Juraja Biľa či nedávno zosnulého Viktora Chmuru. Napriek pandémii sa podarilo usporiadať viaceré menšie spomienkové podujatia k oslobodeniu obcí a miest a oslavy SNP.

Delegáti si za predsedníčku OblV SZPB Trnava zvolili Máriu Turanskú zo Zavaru. Povolaním ekonómka prisľúbila, že sa pokúsi zveľadiť a pokračovať v šľachetnom diele, ktoré doteraz zastrešoval predseda Jozef Petráš. Nové predsedníctvo OblV ho zvolilo za podpredsedu, tajomníčkou ostáva Terézia Prokopová.

Podpredseda ÚR Jaroslav Buľko priblížil aktivity súvisiace s prípravou XVIII. zjazdu, ako aj činnosť orgánov zväzu v uplynulom období. Jedným z hostí bol aj predseda OO JDS Ladislav Vavrinkovič. Kandidáti navrhli za predsedu SZPB súčasného tajomníka ÚR Viliama Longauera. Spomedzi aktivít sa vyzdvihlo osadenie pamätnej tabule obetiam 2. sv. vojny a hrdinom SNP v Šelpiciach na čele s predsedníčkou ZO Jarmilou Valovičovou, každoročná Cyklojazda SNP Trnava – Tatry či spolupráca s Vojenským archívom – CR MO SR Trnava. Delegáti sa v debate dotkli nárastu popularity extrémistických politických strán a hnutí potláčajúcich ľudské práva a slobody. Živnou pôdou pre ne je súčasná politická nestabilita a ekonomická kríza vrhajúca čoraz viac obyvateľov do chudoby.

Od admin